Rozdrabniacz bel telehawk
Przejdź do treści
AG logo

Ścielarka do kurnika – konieczność w hodowli drobiu


Ścielarka do kurnika to urządzenie niezbędne na każdej farmie drobiu. Regularna wymiana podłoża jest w przypadku hodowli ptactwa jedną z ważniejszych czynności, ponieważ ciągły i bliski kontakt z podłożem sprawia, że jego jakość w ogromnym stopniu wpływa na częstotliwość zapadania na choroby, a co za tym idzie efektywność ekonomiczną całej działalności.

Konieczność ciągłego dbania o jakość ściółki generuje spore koszty. Wymiana podłoża o grubości od 5 do 10 cm w kurniku o powierzchni 2 tys. m2 oznacza zużycie około 10 ton ściółki. Trzeba jednak brać pod uwagę nie tylko koszt samego surowca, ale też roboczogodziny poświęcane na jego rozścielenie. Zastosowana przy wymianie ściółki ścielarka do kurnika pozwala na sprawne i szybkie przeprowadzenie całej operacji przez jedną osobę.


Dlaczego wymiana ściółki ma w hodowli drobiu tak duże znaczenie?


Ściółka jest ważna z kilku powodów. Przede wszystkim jej zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności przez wchłanianie wody z odchodów ptaków oraz tej rozlanej z poideł. Optymalna wilgotność ściółki to od 18% latem, do 36% zimą. Przekraczanie tych wartości prowadzi do niebezpiecznego wzrostu wilgotności w kurniku i zwiększenia stężenia amoniaku i siarkowodoru. Wilgotna ściółka jest też znakomitym miejscem do rozwoju pleśni, grzybów i innych chorobotwórczych drobnoustrojów.


Ścielarka do kurnika – jedna maszyna, wiele korzyści


Ścielarka do kurnika to urządzenie, które rozwiązuje problem wymiany ściółki nie tylko dzięki jej sprawnemu rozrzucaniu. Znaczenie ma też to, że przy jej wykorzystaniu, słomę można od razu pociąć na mniejsze kawałki. Dzięki temu znacznie rośnie zdolność słomy do wchłaniania wody, zatem pocięta – może spełniać swoją rolę nieco dłużej, a co za tym idzie rzadziej pojawia się konieczność jej wymiany, co w pewnym stopniu przyczynia się do zmniejszenia kosztów ściółkowania.


Ścielenie peletem


Słoma nie musi być wykorzystywana jedynie w naturalnej i pociętej formie. Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest także ścielenie peletem. Ten rodzaj ściółki ma wszystkie cechy słomy naturalnej i jest w pełni bezpieczny dla drobiu. Dodatkową zaletą peletu jest to, że jego zdolność wchłaniania wilgoci jest nawet klika razy wyższa niż zwykłej słomy. Ważne jest też to, że ścielenie peletem bardzo ogranicza szkodliwe dla ptactwa pylenie.

Ścielenie peletem można z powodzeniem wykonywać przy użyciu większości ścielarek do kurnika. W ten sam sposób można zresztą rozścielać inne materiały i preparaty związane z pielęgnacją podłoża: superfosforat czy wapno hydratyzowane.


Ścielenie w oborze , wióry, piasek, sieczka słomy.
AG DISPENSER
System ścielenia
Szybkie, proste i oszczędne użycie materiałów ściółkowych.
Nacisk kładzie się na komfort krów,  konieczne jest zapewnienie, aby boksy miały dobrą ściółkę. Dozownik AG został specjalnie zaprojektowany w tym celu i umożliwia producentom mleka regularne, szybkie i proste zadawanie ściółki minimalizując w ten sposób zapylenie i zużycie materiałów.
Efekt jest widoczny u czystych, szczęśliwych, zdrowych krów w komfortowym środowisku, spełniającym wymagania systemów dobrostanu gospodarstw mlecznych.
Ścielenie piaskiem.
AG DISPENSER HYBRID
Charakterystyka
Ściółkę można rozsypać na 160 legowiskach  w ciągu 5-6 minut.
Rozsypuje większość materiałów, takich jak trociny, wióry, piasek, sieczka słomy, papier i wapno.
Możliwość pracy z ciągnikiem lub ładowarką teleskopową.
Bardzo łatwa konserwacja, brak WOM, łańcuchów lub dmuchawy.
Mechanizm przechylający pozwala rozdzielaczowi leżeć płasko w celu napełnienia po zamontowaniu z tyłu ciągnika.
Przenośniki ślimakowe koszowe z podporą.

AG DISPENSER HYBRID

Zalety
-oszczędności wynikające z pracy.
-większy komfort dla bydła - zadbane krowy dają więcej mleka.
-czyste i suche wymiona - zmniejszona liczba komórek somatycznych
-ekonomiczny - oszczędność do 50% na materiałach ściółkowych
Dane techniczne:
ModelPojemność
m3
Masa
kg
SzerokośćGłębokośćWysokość
AG1500,93181,520,931
AG1751,55301,81,091,02
AG2002,15602,041,331,25
AG DISPENSER FS 200
 
 
Ściółka dla drobiu może być łatwa w rozprowadzeniu.
 
Ścielarka FS (Full Spread) jest specjalnie zaprojektowany do ściółki w kurniku. Korzystanie z FS200 oszczędza czas i pracę dzięki bardziej równomiernej i ekonomicznej ściółce. Wykonuje pracę w ciągu 30 minut wymagającą  zwykle trzech pracowników przez trzy godziny.
 
Hodowcy zgłosili skrócenie czasu przestoju między rzutami  i zmniejszenie klasyfikacji ze względu na mniejszą częstotliwość odłażeń stada.
AG DISPENSER FS 200
 
Zastosowanie.
Nadaje się do szerokiej gamy traktorów i ładowarek.
Łuk rozrzutu o szerokości 9-12m.
Dobrze sprawdza się w przypadku takich materiałów jak wióry, łupiny ryżowe i inne wstępnie posiekane materiały ściółkowe.
2300 m2 może być pościelone w ciągu 15-20 minut.
Maszyna posiada płyty regulowane w celu zmiany szybkości opróżniania.
Ścielenie kurników , sieczka, pelet.
Ścielenie łyżka do ścielenia.
AG DISPENSER FS 200
Korzyści:
-oszczędność czasu
-mniej pracy do wykonania
-bardziej efektywne wykorzystanie materiałów
-większa równomierność rozsiewu
Ścielarka, łopata do ścielenia DOZAGRO
DOZAGRO | ul. Ludomiry Namysł 36, 63-430 Odolanów | tel: +48 627 374 880 | mail: dozagro@dozagro.com
Wróć do spisu treści