Efektywne żywienie bydła w systemie TMR

Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Przejdź do treści

Efektywne żywienie bydła w systemie TMR

DOZAGRO
Opublikowane w Hodowla zwierząt gospodarskich · 13 Styczeń 2022
Sposób żywienia bydła ma bardzo duży wpływ na zdrowie stada oraz efektywność produkcji. Ponadto zastosowanie odpowiedniego systemu może wpłynąć korzystnie na wydajność prowadzonych prac przy stadzie oraz wygodę hodowcy. Jednym z popularnych trendów i systemem, który cieszy się coraz większym uznaniem wśród doświadczonych hodowców, jest TMR. Na czym to polega?

Czym jest system żywienia TMR?
Skrótem TMR (ang. Total Mixed Ration) określa się system karmienia krów mlecznych. Polega on na tym, że wszystkie składniki odżywcze i produkty wykorzystywane w żywieniu mieszane są w jedną pełnoporcjową paszę. W ten sposób z powodzeniem można mieszać pasze treściwe, objętościowe, mineralne oraz inne dodatki wykorzystywane w żywieniu bydła. W ramach systemu TMR zwierzęta mają nieograniczony dostęp do paszy przez całą dobę. Oczywiście mieszanie pasz w sposób ręczny było niezwykle pracochłonne, a przy dużej produkcji nawet niewykonalne. Wówczas doskonałym rozwiązaniem będą wóz paszowy lub robot, którego zadaniem będzie przygotowywanie i zadawanie pasz na stoły paszowe.

Na co zwrócić uwagę w systemie TMR?
Efektywne żywienie bydła w tym systemie polega na odpowiednio skomponowanej dawce paszy, w której zawierają się starannie dobrane ilości poszczególnych składników odżywczych. W ten sposób można zapewnić stadu optymalne warunki rozwoju i wzrostu. Zasada ta doskonale sprawdza się w hodowli krów mlecznych i bezpośrednio przekłada się na ich kondycję zdrowotną oraz jakość dostarczanego mleka. Pasza pełnoporcjowa powinna być idealnie wymieszana, co możliwe jest tylko w profesjonalnych urządzeniach. Główną zasadą systemu TMR jest to, że każdy pobrany przez zwierzę kęs musi posiadać jednakową wartość i skład.

O czym należy pamiętać?
W zastosowaniu żywienia w systemie TMR bardzo ważne jest, aby:
  • pasza miała odpowiednią wilgotność (ok. 40-45% suchej masy);
  • pasza była świeżo przygotowana;
  • każdy komponent dawki był skarmiany codziennie, co pozwoli w zadbaniu o powtarzalność dawki;
  • struktura paszy była jednolita, dzięki czemu zwierzęta nie będą pobierały selektywnie wybranych składników;
  • regularnie usuwać pozostałe resztki paszy (do 5%).

W zachowaniu wyżej określonych standardów pomoże wysokiej jakości robot paszowy. Cena takiego urządzenia to minimum kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wpływ na ostateczną cenę mają funkcję robota oraz jego specyfikacja techniczna. Inwestycja ta szybko przekłada się na efektywne żywienie bydła i oszczędność czasu.



Created with WebSite X5
Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Dozagro Radosław Rybacki
Huta 111e
Odolanów 63-430
NIP:
6221782263
REGON:
300223877
Kontakt
Dozagro Radosław Rybacki - Właściciel
Ludomiry Namysł 36 Odolanów 63-430 POLSKA
Wróć do spisu treści