Jak stworzyć optymalne warunki w kurniku?

Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Przejdź do treści

Jak stworzyć optymalne warunki w kurniku?

DOZAGRO
Opublikowane w Hodowla zwierząt gospodarskich · 5 Marzec 2022
Nie tylko wybór odpowiedniej paszy jest ważny, jeśli chodzi o produkcję jaj i zapobieganie chorobom drobiu. Nie mniej istotne jest zapewnienie optymalnych warunków w kurniku poprzez dobór właściwej ściółki i jej regularną wymianę.
Dowiedz się więcej na temat tego, jak stworzyć optymalne warunki w kurniku.

Ściółka w kurniku – dlaczego jest tak ważna?
Wiele mówi się o tym, że ścielenie drobiu jest niezbędne do stworzenia optymalnych warunków w kurniku. Aby tak było, niezbędny jest wybór ściółki o dobrej wodochłonności, a także jej regularna wymiana.

Zbyt duża wilgotność ma negatywny wpływ na produkcję jaj. Ponadto sprzyja groźnym chorobom, takim jak kokcydioza, schorzenia nóg, pasożyty i zwiększa ryzyko powstawania pęcherzy piersiowych.

Aby uniknąć takiej sytuacji, możesz zdecydować się na bardzo wodochłonne ściółki. Mowa tu o torfie ściółkowym, który pozyskiwany jest z mchu lub mieszance złożonej z torfu, mchu oraz odpylonych wiórów z drzew miękkich (te ostatnie zwiększają elastyczność podłoża).

A co z regularnym ścieleniem kurom? Jest to zajęcie, które pochłania dużo czasu i energii. Czy da się to zmienić, aby bez większych problemów zapewnić optymalne warunki w kurniku?

Nowoczesne maszyny, które usprawnią wymianę ściółki
Na szczęście technologia idzie do przodu również, jeśli chodzi o maszyny rolnicze. Obecnie znajdziesz wśród nich i takie, które usprawniają wymianę ściółki, a tym samym pomagają stworzyć optymalne warunki w kurniku.

Taką maszyną jest ścielarka do słomy. Z jej pomocą przetransportujesz ciężkie bele słomy do kurnika. To jednak nie wszystko – ścielarka wyręczy Cię również w rozdrabnianiu słomy (posieka ją na kawałki o odpowiedniej długości), a także w rozrzucaniu jej w kurniku. To nieoceniona pomoc szczególnie w przypadku dużej hodowli.

Do wyboru masz zarówno ścielarki będące samodzielną maszyną, jak i takie, które są zintegrowane z wozem paszowym. Drugie rozwiązanie ma wiele zalet, ponieważ zamiast dwóch maszyn masz tylko jedną. A to oznacza, że zapewnienie optymalnych warunków w kurniku wiąże się z mniejszym kosztem, a także efektywniejszą pracą (w tym wypadku nie musisz mieć drugiego ciągnika).Created with WebSite X5
Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Dozagro Radosław Rybacki
Huta 111e
Odolanów 63-430
NIP:
6221782263
REGON:
300223877
Kontakt
Dozagro Radosław Rybacki - Właściciel
Ludomiry Namysł 36 Odolanów 63-430 POLSKA
Wróć do spisu treści