Legowiska dla krów mlecznych – jak je przygotować?

Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Przejdź do treści

Legowiska dla krów mlecznych – jak je przygotować?

DOZAGRO
Opublikowane w Hodowla zwierząt gospodarskich · 25 Styczeń 2022
Przygotowanie legowiska dla krów mlecznych jest bardzo ważnym elementem, który ma bezpośredni wpływ na efektywność produkcji. Odpowiednie warunki utrzymania stada pomagają w zadbaniu o jego kondycję zdrowotną, prawidłowe przyjmowanie pokarmu oraz komfort. Ma to wpływ na ilość oraz jakość produkowanego mleka, z czego doskonale zdają sobie sprawę świadomi hodowcy.

Dlaczego przygotowanie legowiska jest tak ważne?
Ścielenie bydłu ma znaczenie. Według badań krowy mleczne w pozycji leżącej spędzają 12-14 godzin dziennie. Ze względu na to powinny móc to robić w optymalnych i wygodnych warunkach, bez ograniczenia dostępu to legowiska. W przypadku obór wolnostanowiskowych stosunek krów do legowisk powinien wynosić 1:1. Jeżeli mówimy o dedykowanych boksach, to każda z krów powinna mieć własny. Dobrze przygotowane legowisko to takie, w którym krowy chcą spędzać dużo czasu, nie brudzą się oraz nie ulegają urazom mechanicznym i otarciom.

Krowy podczas leżenia m.in. odpoczywają i przeżuwają, co następnie wpływa na jakość mleka. Jeżeli krowa przeżuwa mniej niż przez 8-9 godzin dziennie z pozycji leżącej, to może to sugerować źle przygotowane przez hodowcę legowisko. Ponadto w pozycji leżącej racice suszą się i odpoczywają, a kończyny nie są nadmiernie obciążone. Wzrost krążenia krwi w wyniku leżenia przekłada się na wzrost produkcji mlecznej, który może sięgnąć nawet 30%. Szacuje się, że legowisko powinno mieć wymiary minimum 260 x 132 cm oraz dodatkową przestrzeń 0,5 metra przed nim, co ułatwia bezpieczne wstawanie zwierząt. Do przygotowania legowiska wykorzystuje się materiały takie jak słoma, suchy nawóz, trociny i wióry.  Ostateczny wybór jest sprawą indywidualną, ale warto skonsultować to ze specjalistą, np. weterynarzem.

Ścielarki słomy jako wsparcie w przygotowaniu legowiska
Nieocenionym wsparciem w przygotowaniu legowiska jest sprzęt rolniczy. Dobrym wyborem będzie ścielarka słomy, która pomaga w zwiększeniu efektywności ścielenia krowom i pozwala hodowcom na zaoszczędzenie cennego czasu. Obecnie ścielenie ręczne jest dużo mniej efektywne. Ścielarki doskonale sprawdzą się zarówno w hodowli na głębokiej ściółce, jak i w przygotowywaniu grubszych warstw w hodowli niskościółkowej. Sprzęt jest bezpieczny w użytkowaniu i nie wymaga od rolnika wzmacniania posadzki, a także powiększania wjazdu do budynku. Dzięki temu nowoczesna ścielarka słomy z powodzeniem może być wykorzystywana również w mniejszych obiektach hodowlanych.



Created with WebSite X5
Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Dozagro Radosław Rybacki
Huta 111e
Odolanów 63-430
NIP:
6221782263
REGON:
300223877
Kontakt
Dozagro Radosław Rybacki - Właściciel
Ludomiry Namysł 36 Odolanów 63-430 POLSKA
Wróć do spisu treści