3 powody, dla których warto mieć rozdrabniacz słomy w gospodarstwie

Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Przejdź do treści

3 powody, dla których warto mieć rozdrabniacz słomy w gospodarstwie

DOZAGRO
Opublikowane w Maszyny rolnicze · 10 Sierpień 2021
Sieczkarnia do słomy do traktora to urządzenie o szerokim zastosowaniu, które usprawnia pracę w gospodarstwie i minimalizuje niektóre koszty produkcji rolnej. Poniżej podpowiadamy, w jaki sposób można wykorzystać ją w hodowli zwierząt i uprawie roślin.
Ściółka w kurnikach i innych budynkach inwentarskich
Słoma stanowi naturalną ściółkę w kurnikach, gdzie jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na dobrostan ptaków. Ponadto dzięki ściółce mogę one grzebać w podłożu, do czego są przyzwyczajone, co zbliża je do naturalnych warunków. W chowie drobiu czy trzody chlewnej słoma jest najpowszechniejszym materiałem wyściełającym, ponieważ szybko wchłania wilgoć z poidełek z wodą czy też wilgoć pochodzącą z odchodów. Nie jest podatna na mnożenie się bakterii, pleśni czy grzybów i pochłania odór. Odpowiednia ściółka zapewnia również wyższą temperaturę w nieogrzewanych kurnikach i chlewniach. Zastosowanie rozdrabniacza słomy do wymiany ściółki pozwala na znaczne przyspieszenie prac oraz uzyskanie optymalnej struktury ściółki, a cały proces wymaga obsługi jedynie przez jedną osobę.

Ściółka na plantacjach owoców
Ściółkowanie plantacji truskawek czy innych owoców za pomocą rozdrobnionej słomy ogranicza poziom zachwaszczenia. To z kolei sprawia, że hodowcy używają mniej pestycydów. Dzięki ścieleniu słomą przy użyciu rozdrabniacz słomy do ciągnika zmniejsza się również ryzyko wystąpienia pleśni, a dobra absorbcja wilgoci zapobiega przesuszeniu i nadmiernemu odparowywaniu wody z gleby. Dodatkową korzyścią jest fakt, że przez brak bezpośredniego kontaktu z glebą, zbierane owoce nie są zabrudzone.

Wykorzystanie słomy do kopców
Pocięta na kawałki słoma może być wykorzystana do tworzenia kopców ochronnych, która zapewniają optymalną regulację temperatury i pozwalają na przechowywanie produktów rolnych przez większą część roku. Kopce takie używane są powszechnie w przypadku ziemniaków i buraków. Dno kopca wykłada się agrowłókniną, a same warzywa okłada się tym samym tworzywem i grubą warstwą ziemi, do której na okres zimowy dochodzi słoma. Dzięki temu produkty zachowają optymalną temperaturę niezależnie od czynników zewnętrznych.

Nowoczesne rolnictwo to przede wszystkim optymalizacja pracy, która możliwa jest m.in. dzięki mechanizacji. Najlepszym wyborem są maszyny o szerokim zastosowaniu, które wykorzystać można w uprawie i hodowli – najlepszym przykładem jest sieczkarnia do słomy do traktora.




Created with WebSite X5
Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Dozagro Radosław Rybacki
Huta 111e
Odolanów 63-430
NIP:
6221782263
REGON:
300223877
Kontakt
Dozagro Radosław Rybacki - Właściciel
Ludomiry Namysł 36 Odolanów 63-430 POLSKA
Wróć do spisu treści