ABC ściółkowania truskawek

Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Przejdź do treści

ABC ściółkowania truskawek

DOZAGRO
Opublikowane w Hodowla roślin uprawnych · 7 Kwiecień 2022
Ściółkowanie truskawek to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, dzięki któremu rośliny chronione są przed suszą, rozrostem chwastów i chorobami grzybowymi. Wpływa pozytywnie na wielkość plonu oraz jego jakość. Aby prawidłowo ścielić truskawki, warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.

Kiedy i w jaki sposób ściółkować truskawki
Najlepszym terminem na przeprowadzenie tego zabiegu jest ostatnia faza kwitnienia truskawek. Ziemia powinna być wilgotna, najlepiej po opadach deszczu, a także odpowiednio nagrzana. Zbyt wczesne przeprowadzenie ściółkowania może wpłynąć negatywnie na plon, wydłużając czas jego pozyskania. Przed rozłożeniem słomy konieczne jest spulchnienie gleby w międzyrzędziach. Kładąc ściółkę, należy uważać, aby nie przykryć nadziemnych części roślin. Jej warstwa powinna mieć grubość 10-15 cm.

Ścielenie truskawek najlepiej sprawdza się na wielkoobszarowych plantacjach, gdzie występują uprawy rzędowe lub pasowo-rzędowe. Ścielarka do słomy znacznie usprawnia wykonywanie tego zabiegu.

Jakie ściółki wybrać?
Najlepsza na plantację truskawek jest słoma żytnia lub pszenna. Dobrze sprawdza się także ta z rzepaku czy roślin bobowatych. Słoma owsiana lub siano nie są polecane, ponieważ szybko gniją, stając się źródłem chorób grzybowych. Do odpowiedniego przygotowania tego typu ściółki można wykorzystać rozdrabniacz słomy.
 

Do ścielenia truskawek stosuje się także korę drzew iglastych, najczęściej z sosny. Można również użyć agrotkaniny lub agrowłókniny, które dobrze przepuszczają wodę i zapewniają właściwą cyrkulację powietrza.
 

Wybór rodzaju ściółki zależy od jej dostępności i ceny. Jeśli plantator dysponuje sianem z własnego gospodarstwa, powinien zdecydować się na jego użycie przy ścieleniu truskawek.

Kiedy usuwać ściółkę?
 
Odpowiednim momentem na jej usunięcie jest czas tuż po owocowaniu roślin i ich przycięciu. Należy to zrobić jak najszybciej, ponieważ pozostawiona na plantacji ściółka może stać się miejscem rozwoju wielu patogenów.
 

Słoma z międzyrzędzi, po jej rozdrobnieniu i zmieszaniu z glebą, doskonale wzbogaca jej warstwę próchniczą.

Korzyści płynące ze ściółkowania truskawek
 
Ścielenie truskawek to zabieg zapewniający wiele korzyści. Dzięki niemu łatwiej jest utrzymać odpowiedni poziom wilgotności gleby – ściółka powstrzymuje nagrzewanie się i parowanie gruntu. Utrudnia także dostęp do światła, co ogranicza ilość chwastów w uprawach truskawek.

Dzięki ściółkowaniu owoce są czyste, niezawilgocone i chronione przed chorobami grzybowymi. Pozostała na plantacji słoma, rozkładając się powoli, zapewnia nawożenie i wzbogaca glebę o materię organiczną. Ścielenie truskawek to prosty sposób na obfity i zdrowy plon.Created with WebSite X5
Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Dozagro Radosław Rybacki
Huta 111e
Odolanów 63-430
NIP:
6221782263
REGON:
300223877
Kontakt
Dozagro Radosław Rybacki - Właściciel
Ludomiry Namysł 36 Odolanów 63-430 POLSKA
Wróć do spisu treści