Gospodarowanie słomą – zoptymalizuj proces obróbki

Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Przejdź do treści

Gospodarowanie słomą – zoptymalizuj proces obróbki

DOZAGRO
Opublikowane w Maszyny rolnicze · 22 Wrzesień 2022
Słoma to produkt uboczny w produkcji roślin uprawnych powstający po oddzieleniu ziarna lub nasion. Wykorzystuje się ją jako paszę bądź ściółkę dla zwierząt gospodarskich. Oprócz tego jest cennym nawozem organicznym, który powinien być pozostawiony na polu. Mimo to często rolnicy skarżą się, traktując słomę jako coś niepożądanego, gdzie w rzeczywistości jest ona prawdziwym dobrodziejstwem. Ważne jest jednak, aby potrafić ją odpowiednio zagospodarować. Co wpływa na optymalizację tego procesu?

Słoma jako magazyn składników pokarmowych
W zależności od typu prowadzonego gospodarstwa słoma wykorzystywana jest w różny sposób. W gospodarstwach nastawionych tylko na produkcję roślinną słoma często stanowi zbędny balast, a jej sprzedaż bywa nieopłacalna. Dlatego ważne jest, aby zagospodarować słomę jako nawóz organiczny. Wprowadzona do gleby może w pełni zastąpić obornik, gdyż jest bardzo dobrym źródłem składników pokarmowych oraz materii organicznej. Pozostawiona na polu słoma jest więc świetnym źródłem makro- i mikroelementów, takich jak magnez, potas, fosfor, azot czy wapń. Natomiast, jeśli gospodarstwo nastawione jest na produkcję zwierzęcą, również bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie słomy, aby z powodzeniem móc ją wykorzystać jako materiał na ściółkę bądź paszę, czy do produkcji obornika.

Niezbędny sprzęt do gospodarki słomą
Dostępne na rynku maszyny do rozdrabniania słomy to wysokiej klasy sprzęt, w który warto zainwestować, aby móc odpowiednio gospodarować słomą. Najpopularniejszym sposobem umożliwiającym rozdrobnienie słomy zalegającej na polu jest użycie sieczkarni do słomy. Sieczkarnia w znacznym stopniu ułatwia równomierne rozłożenie materii organicznej, zwłaszcza kiedy ciągnik wyposażony jest dodatkowo w rozrzutnik plew. Większe obciążenie podczas pracy to wyższe koszty paliwa, jednak takie rozwiązanie eliminuje potrzebę wykonywania dodatkowych zabiegów agrotechnicznych. Słomę można także rozdrobnić przy użyciu mulczera lub tez samojezdnej sieczkarni do słomy.

Rozdrabniacze słomy sprawdzą się także w gospodarstwach zorientowanych na produkcję zwierzęcą. Są to bardzo wydajne urządzenia, które nie tylko ułatwiają pracę, umożliwiając przygotowanie pokarmu dla zwierząt, ale również w znacznym stopniu przyśpieszają karmienie hodowli czy też przygotowanie ściółki. Wśród wielu dostępnych modeli rozdrabniaczy do słomy można znaleźć typy o różnych wielkościach komory do załadunku oraz z różnymi systemami cięcia. Taka różnorodność umożliwia rozdrabnianie słomy na różne frakcje, w zależności od tego, czego akurat potrzebujemy. Rozdrabniacze słomy do ciągników cieszą się dużą popularnością pośród rolników ze względu na dużą efektywność, a niektóre z modeli posiadają również szereg dodatkowych funkcji, np. mogą zarówno rozdrabniać, jak i podawać kiszonkę z pryzmy bądź balotów. Są to zatem bardzo wszechstronne urządzenia, które niezawodnie spisują się jako ścielarki w kurnikach czy oborach, ale również w uprawie roślinnej.

Najnowsze kombajny zazwyczaj podsiadają w swoim wyposażeniu sieczkarnię do słomy. Jej wyłączenie jest jednak bardzo proste i dzięki temu nie stanowi przeszkody z swobodnym użytkowaniu. Rozdrabnianie słomy jest jednak często nieodzownym elementem w dzisiejszym gospodarstwie, dlatego w praktyce sieczkarnia powinna być nieodłącznym elementem kombajnu.

Prawidłowe rozdrabnianie słomy
Aby rozdrabnianie przebiegało zgodnie z planem i bez obciążania podzespołów, należy zadbać o właściwy stan techniczny sprzętu. Głównie należy monitorować stan noży oraz przeciwostrzy. Nowoczesne maszyny są już wyposażone w noże samoostrzące, a jeżli są już tępe – czas na ich wymianę. Często możliwe jest także obrócenie noży, w celu wykorzystania ich drugiego ostrza. Gdy zachodzi konieczność wymiany ostrzy, często decydujemy się na tańsze zamienniki. Aby rozdrabnianie słomy przebiegało prawidłowo, warto jednak zdecydować się na części zamienne lepszej jakości, gdyż eliminuje to potrzebę częstych postojów związanych z wymianą. Najlepszym rozwiązaniem są zatem części oryginalne, a niekiedy także specjalnie wzmacniane.

Jeszcze niedawno, bo w latach 80, słoma wykorzystywana była głównie na ściółkę i paszę. W ostatnim 20-leciu jej wykorzystanie w rolnictwie nieco się zmieniło, a wpływ na to miało szereg czynników, między innymi powstawanie coraz większych ilości gospodarstw bezinwentarzowych czy po prostu wzrost powierzchni, na których uprawia się zboże. Na optymalizację procesów gospodarowania słomą niewątpliwie wpływa użycie odpowiednich narzędzi.
Created with WebSite X5
Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Dozagro Radosław Rybacki
Huta 111e
Odolanów 63-430
NIP:
6221782263
REGON:
300223877
Kontakt
Dozagro Radosław Rybacki - Właściciel
Ludomiry Namysł 36 Odolanów 63-430 POLSKA
Wróć do spisu treści