Jak poprawić strawność paszy dla bydła?

Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Przejdź do treści

Jak poprawić strawność paszy dla bydła?

DOZAGRO
Opublikowane w Hodowla zwierząt gospodarskich · 14 Marzec 2022
W jaki sposób możesz poprawić strawność paszy, aby wydajność krów była większa? Jednym z możliwości jest przejście na TMR, do czego potrzebujesz również odpowiedniej maszyny. Sprawdź nasze podpowiedzi, jeśli szukasz więcej informacji na ten temat.

Zalety systemu TMR
TMR to system pełnoporcjowego żywienia krów mlecznych polegający na tym, że wszystkie pasze (zarówno mineralne, jak i objętościowe oraz treściwe) podawane są po wymieszaniu ze sobą jako pełnoporcjowa pasza. Coraz więcej hodowców bydła decyduje się na jego wdrożenie ze względu na to, że:
  • w pełni pokrywa zapotrzebowanie na energię, białko, witaminy i składniki mineralne;
  • zwiększa wydajność mleka (szacuje się, że o około 6%);
  • ma korzystny wpływ na przemiany w żwaczu, a tym samym zmniejsza ryzyko pojawienia się problemów trawiennych;
  • pomaga w stabilizacji pH żwacza, co ma wpływ na strawność paszy;
  • jest mniej czasochłonny od tradycyjnego sposobu żywienia;

Jak widzisz TMR ma wiele zalet, jednak i tak powinieneś dobrze przemyśleć decyzję o przejściu na taki system żywienia. Musisz być świadomy, że wiąże się to z kilkoma zmianami. Po pierwsze z inną niż dotychczas rutyną żywienia, a także koniecznością zakupu rozdrabniacza do TMR.

Jakiej maszyny potrzebujesz do tego, aby poprawić strawność paszy dla bydła?
Jeśli podjąłeś już decyzję o tym, że chcesz przejść na TMR, potrzebna Ci będzie odpowiednia maszyna. Mowa o rozdrabniaczu do słomy, który ma opuszczane przeciwnoże, a także zagęszczenie noży na rotorze umożliwiające przygotowanie sieczki do żywienia bydła.

Skoro zdecydowałeś się już na tak duży krok, jak przejście na TMR, poszukaj najwyższej klasy rozdrabniacza do TMR. Taka maszyna wyróżnia się m.in. tym, że jest kompaktowa, a zarazem ma dużą pojemność, wyjątkową zwrotność, można sterować nią zdalnie z ciągnika, a także umożliwia precyzyjne rozrzucanie materiału – dokładnie tam, gdzie chcesz. Mając na wyposażeniu taką nowoczesną maszynę, zadbasz nie tylko o lepszą strawność paszy dla bydła, ale i większą efektywność pracy.
Created with WebSite X5
Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Dozagro Radosław Rybacki
Huta 111e
Odolanów 63-430
NIP:
6221782263
REGON:
300223877
Kontakt
Dozagro Radosław Rybacki - Właściciel
Ludomiry Namysł 36 Odolanów 63-430 POLSKA
Wróć do spisu treści