Jak wybrać najlepszą ścielarkę do kurnika?

Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Przejdź do treści

Jak wybrać najlepszą ścielarkę do kurnika?

DOZAGRO
Opublikowane w Maszyny rolnicze · 17 Listopad 2022
Ścielarki są niezwykle przydatne w oborach, chlewniach i kurnikach. Mogą mieć zastosowanie także w innych dziedzinach, takich jak ogrodnictwo. Czy ścielarka do kurnika znacznie ułatwia pracę? Jak wybrać najlepszą ścielarkę do kurnika? Tego dowiesz się w niniejszym artykule.

 
Ścielarka do kurnika – co to jest?
 
Rozrzucanie słomy za pomocą wideł to męcząca i czasochłonna praca, wymagająca sporo siły w rękach. Dzisiaj możemy skorzystać z nowoczesnych technologii. W gospodarstwach rolnych coraz częściej hodujemy duże stada zwierząt.  Aby usprawnić sobie pracę, możemy skorzystać ze ścielarek i rozdrabniaczy. Pojawienie się na rynku tych urządzeń sprawiło, że wymiana ściółki w kurniku zabiera niewiele czasu. Ścielarka pozwala na szybkie rozścielenie materiałów używanych jako ściółka (pelletu, słomy) oraz preparatów do pielęgnacji podłoża (na przykład torfu, wapna, wiórów drewnianych).

 
Rodzaje ściółki w kurniku
 
Najczęściej wybierane podłoże do kurnika to ściółka ze zbóż ozimych pocięta na długość kilku cm lub odpady produkcyjne: trociny, ścinki papieru, wióry drzewne i na przykład torf. Dobra ścielarka do kurnika poradzi sobie z każdym rodzajem ściółki.
 
Ściółka powinna zapobiegać wilgoci – dobrze wchłaniać wodę. Drugim ważnym parametrem jest temperatura – w chwili zasiedlenia budynku powinna wynosić 30°C. Aby tak było, ważne jest wykonanie dobrej izolacji zapobiegającej stracie ciepła.
 
Jak pielęgnować ściółkę w kurniku?
 
Przed rozłożeniem wybranej ściółki należy posypać posadzkę superfostatem lub wapnem hydratyzowanym. Nałożone już podłoże należy skontrolować i usuwać je w miejscach, w których jest zbyt wilgotno (np. okolice poideł). W puste przestrzenie dołożyć suchy materiał. Poleca się posypywanie ściółki żwirkiem lub ziarnem, wówczas drób będzie ją przeszukiwał i zostanie poddana migracji. Aby zapobiec zawilgoceniu, można zastosować: biosan, dezodoranty, probiotyki i enzymy paszowe. Ściółkę należy odpowiednio często wymieniać, najlepiej przy użyciu ścielarki do kurnika, ponieważ zapewnia ona szybką i dokładną pracę.
 
Ścielarka do kurnika – jak działa?
 
Ścielarki do kurnika nie są skomplikowanymi i trudnymi urządzeniami. Muszą współpracować z ciągnikiem o odpowiedniej mocy od 40 do 100 km i osiągać jak najlepszą wydajność. Belę słomy umieszczamy w komorze urządzenia poprzez klapę załadunkową. Przy urządzeniach z konstrukcją bębnową konieczne jest korzystanie z ładowacza czołowego. Ścielarka Dozagro posiada dwa talerze rozprowadzające, które nakładają ściółkę na szerokości od 5 do 6 metrów. Jest ona dostarczana do talerzy przy pomocy dwóch wałków ślimakowych, które transportują wyściółkę na talerze. Ilość materiału można regulować. Płytki regulacyjne umożliwiają bardzo precyzyjne ustawienie szerokości rozrzutu każdej ściółki.

 
Zalety urządzenia
 
Urządzenia do obróbki, przetwarzania i wykorzystania słomy mają bardzo dużo zalet, między innymi:
 
   
 • przy ich pomocy można realizować wiele różnych zadań (rozdrabnianie słomy,      zadawanie paszy, rozwijanie bel),
 •  
 • można ich używać do podawania siana i sianokiszonki,
 •  
 • mają zastosowanie jako wóz paszowy,
 •  
 • rozdrabniacz i ścielarka są przydatne w ogrodnictwie,
 •  
 • pomagają w rozrzuceniu słomy, która podnosi jakość zebranego plonu,
 •  
 • są niezbędne w produkcji brykietów.
 
Zakres zastosowania ścielarek jest bardzo szeroki.

 
Ścielarka do kurnika – jak wybrać najlepszą?
 
Ścielarka to maszyna w którą powinno zainwestować każdego gospodarstwo rolne. Nawet jeżeli jest to duży koszt z pewnością zwróci się on z czasem. Regularne ścielenie drobiu jest niezwykle ważne, aby uniknąć dużej wilgotności, która sprzyja chorobom drobiu. Ścielarka ułatwi rozprowadzanie każdej możliwej ściółki, zaoszczędzając czas i zapobiegając problemom w hodowli. Wybór maszyn na rynku jest coraz większy. Istnieją dwa rodzaje ścielarek:
 
   
 • w postaci samodzielnej maszyny – ma własny system załadunku, może      pomieścić nawet kilka bel,
 •  
 • maszyna zintegrowana z wozem paszowym – coraz popularniejsza, ponieważ jest      wielofunkcyjna, zmniejsza koszty zakupu i umożliwia zaoszczędzenie miejsca      w gospodarstwie.
 
Inne kwestie, które powinniśmy rozważyć, kupując ścielarkę, to dobry stosunek jakości do ceny i oferowane przez nią funkcje. Dobrze, aby maszyna miała regulację posuwu taśmy podłogowej, samozaładowczą tylną klapę oraz możliwość załadowania kilku beli za jednym razem. Przemyślany zakup na pewno będzie dobrą inwestycją na lata.

 
Podsumowanie
 
Ścielarka do kurnika to urządzenie które niewątpliwie przydaje się w gospodarstwach, szczególnie, jeśli są one duże i ścielenie drobiu zajmuje sporo czasu. Przy wyborze maszyny należy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i warunkami panującymi w naszej hodowli. Warto wybierać maszyny produkowane firmy, które mają wieloletnie doświadczenie w branży i oferują nowoczesne sprzęty rolnicze.Created with WebSite X5
Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Dozagro Radosław Rybacki
Huta 111e
Odolanów 63-430
NIP:
6221782263
REGON:
300223877
Kontakt
Dozagro Radosław Rybacki - Właściciel
Ludomiry Namysł 36 Odolanów 63-430 POLSKA
Wróć do spisu treści