Jak wybrać najlepszy rozdrabniacz do słomy?

Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Przejdź do treści

Jak wybrać najlepszy rozdrabniacz do słomy?

DOZAGRO
Opublikowane w Maszyny rolnicze · 17 Luty 2023
Obecność zaawansowanych maszyn w rolnictwie w dzisiejszych czasach dziwi już niewielu. Ich zastosowanie pozwoliło zoptymalizować i przyspieszyć pracę, a także wpłynęło na obniżenie kosztów produkcji. W przypadku gospodarstw hodowlanych szczególną uwagę przywiązuje się do etapów związanych z przygotowaniem oraz obróbką słomy. Aby skutecznie przyspieszyć cały ten proces, wykorzystuje się do tego rozdrabniacze do słomy.

Słoma to cenny surowiec naturalny, bogaty w bardzo wiele składników mineralnych. Jest wykorzystywana w rolnictwie nie tylko jako składowa pasz, ale także jako wyściółka legowisk dla zwierząt hodowlanych. Jednak, aby można było ją do tego przeznaczyć, słoma wymaga wcześniej odpowiedniego przygotowania.

Do czego służy rozdrabniacz do słomy?
Głównym zadaniem rozdrabniacza do słomy jest przetwarzanie roślin trawiastych i cięcie ich na różne długości, w zależności od późniejszego przeznaczenia. Słoma, która trafia do rozdrabniacza, może występować w różnej formie – bardzo często pojawia się w formie beli, gdyż jest to nadal popularny wśród rolników sposób przechowywania słomy.

Zasada działania rozdrabniacza
Sam cykl rozdrabniania nie jest skomplikowany i odbywa się w bębnie maszyny. Ten obraca się, a zamontowany u jego podstawy wirnik uzbrojony w noże rotujące, tnie materiał na końcu belki. Surowiec jest następnie transportowany przez sito oczkowe do wentylatora, który odpowiada za wyrzucenie rozdrobnionej zawartości na zewnątrz przez dyszę wylotową. Niektóre z modeli wyposażone są w system, który niweluje powstawanie kurzu podczas pracy maszyny, co zdecydowanie wpływa na komfort pracy.

Wybór rozdrabniacza do słomy – czym kierować się podczas zakupu maszyny?
Zakup odpowiedniego rozdrabniacza wymaga zastanowienia się nad kilkoma zagadnieniami, które pozwolą usprawnić i zautomatyzować pracę gospodarstwa. Istotny w tym przypadku będzie nie tylko rodzaj maszyny, ale także jej ogólna specyfikacja. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru takiego urządzenia?

  • Gospodarstwa mogą różnić się od siebie specyfiką prowadzonych prac, a co za tym idzie, wymagać zupełnie innego rodzaju rozdrabniaczy do słomy. W tej sytuacji warto zwrócić uwagę na rodzaj maszyny – na rynku występują modele zawieszane oraz kołowe. Prócz nich można spotkać się także z urządzeniami stacjonarnymi, zasilanymi prądem elektrycznym. Niektóre modele posiadają dodatkową funkcję zadawania paszy oraz samodzielnego ścielenia legowisk dla zwierząt.
  • Odpowiedni dobór gabarytów rozdrabniacza do słomy przełoży się na płynność i czas wykonywanej pracy – warto dobrać maszynę do wielkości pomieszczeń, w których będą użytkowane.
  • W sytuacji, kiedy mowa o rozdrabniaczu słomy połączonym bezpośrednio z ciągnikiem, konieczny jest odpowiedni dobór mocy osprzętu do jednostki go napędzającej.
  • Jakość użytych elementów – tylko maszyny pochodzące od sprawdzonych producentów będą w pełni bezpieczne i objęte gwarancją. To także brak problemu z dostępnością części zamiennych. Wielu producentów oferuje wsparcie techniczne udzielane przez wykwalifikowany serwis.
  • Specyfikacja – maszyny mogą różnić się od siebie typem wirnika, wysokością wyładunku czy chociażby rozmiarem ładowanej beli.

Jeden surowiec – wiele zastosowań
Choć słoma obecna jest w rolnictwie od setek lat, to pojawienie się rozdrabniacza sprawiło, że można ją wykorzystywać w gospodarstwie rolnym na wiele sposobów. Oprócz wspomnianego przeznaczania jej jako składnika pasz dla zwierząt hodowlanych, słoma znajdzie zastosowanie jako wyściółka w stajniach czy chlewie. Wykorzystuje się ją jako nawóz, jednak, aby spełniła swoje zadanie, musi być wcześniej odpowiednio rozdrobniona. Przyjmuje się, że do tego celu najlepiej nadają się kawałki słomy o długości od 8 do 10 centymetrów.

Dzięki odpowiednio rozdrobnionej słomie, możliwe jest również wykorzystanie jej jako pelletu trawnego, który może służyć za ekologiczne paliwo. Uzyskuje się go ze sprasowanej pod wysokim ciśnieniem słomy.
Inwestycja, która usprawni prace

Rozdrabniacze do słomy z powodzeniem weszły do stałego wyposażenia gospodarstw i skutecznie odciążyły rolników w ciężkiej pracy, która jeszcze do pewnego momentu musiała być wykonywana ręcznie.

Możliwość doboru maszyny do specyfiki i rodzaju pracy, pozwoli na wykorzystanie rozdrabniacza do słomy w każdym gospodarstwie, bez względu na jego wielkość. Zakup takiej maszyny to nie tylko wygoda, ale także inwestycja, która z pewnością zwróci się w przyszłości. Decydując się na zakup, należy wybierać przede wszystkim te urządzenia, które pochodzą od renomowanych producentów. Tylko wtedy uzyskuje się pewność niezawodności oraz odpowiedniej wydajności w każdych warunkach.
Created with WebSite X5
Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Dozagro Radosław Rybacki
Huta 111e
Odolanów 63-430
NIP:
6221782263
REGON:
300223877
Kontakt
Dozagro Radosław Rybacki - Właściciel
Ludomiry Namysł 36 Odolanów 63-430 POLSKA
Wróć do spisu treści