Jak zadbać o higienę w kurniku?

Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Przejdź do treści

Jak zadbać o higienę w kurniku?

DOZAGRO
Opublikowane w Hodowla zwierząt gospodarskich · 19 Październik 2023
Hodowla drobiu wymaga zachowania wysokiej higieny w kurniku. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko występowania chorób oraz zoptymalizować koszty prowadzonej produkcji. Sposoby utrzymania czystości w kurniku zależą m.in. od jego wielkości i wybranej metody chowu. Sprawdź, jak zadbać o higienę w kurniku oraz jakie urządzenia stanowią nieocenione wsparcie w tym obszarze.

Higiena w kurniku – dlaczego jest ważna?
Bez dwóch zdań dbanie o porządek i warunki higieniczne w kurniku to obowiązek każdego właściciela gospodarstwa. W ten sposób nie tylko zwiększa się komfort życia zwierząt, ale również poprawia wyniki jakościowe i ilościowe prowadzonej produkcji. Zaniedbany kurnik zwiększa ryzyko występowania chorób oraz upadków zwierząt, a także hamuje ich wzrost. Docelowo prowadzi to do strat finansowych po stronie producenta. Gospodarstwo produkuje mniejszą ilość brojlerów lub jaj (przy kurach nioskach), a przyrosty są znacznie mniejsze. Warto temu zaradzić i wprowadzić odpowiedni proces pielęgnacji kurników.

Jak dbać o porządek i higieniczne warunku w kurniku?
Pielęgnacja kurnika powinna składać się z kilku kluczowych elementów. Pierwsze prace wykonuje się jeszcze przed wprowadzeniem do niego drobiu. Następnie należy regularnie sprzątać i wymieniać ściółkę. Niezwykle ważnym aspektem jest także dbanie o optymalną temperaturę wewnątrz kurnika oraz wydajną wentylację, która przekłada się na atmosferę i jakość powietrza.

Dezynfekcja
Zanim zdecydujesz się na wprowadzenie zwierząt do kurnika, zadbaj o jego przygotowanie. W tym celu przeprowadza się dokładną dezynfekcję, która klasyfikowana jest jako czyszczenie głębokie. Standardowo stosuje się ją nawet kilka razy w roku. W tym celu warto wykorzystać chemikalia przeznaczone do dezynfekcji kurników. Należy postępować zgodnie z wytycznymi producenta, aby zadbać o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i zwierząt. Aby zminimalizować ewentualne ryzyko, rekomendujemy korzystanie tylko ze sprawdzonych preparatów oferowanych przez renomowane firmy.

Regularne czyszczenie kurnika i wymiana ściółki
Podczas hodowli należy regularnie czyścić kurnik z zanieczyszczeń oraz wymieniać w nim ściółkę. Dobre wyniki produkcyjne osiąga się już przy wymianie ściółki raz w tygodniu. Jeżeli kurnik jest bardzo zanieczyszczony, wymaga dodatkowych prac porządkowych. Wszystko po to, aby zadbać o dobre warunki higieniczne, które są niezbędne do bezpiecznego rozwoju zwierząt. Ma to odzwierciedlenie w wynikach produkcyjnych. Przed położeniem nowej wyściółki upewnij się, że kurnik jest suchy. Jako podłoże do kurnika wykorzystuj słomę lub trociny. Nieocenione wsparcie w przygotowaniu wyściółki stanowi rozdrabniacz do słomy. Dzięki niemu z powodzeniem będziesz w stanie rozdrobnić kostki i bele. Po przygotowaniu materiału przyda się także ścielarka do słomy, która pozwala na przyspieszenie prac związanych z przygotowaniem wyściółki. Jest również bardziej wydajna od pracy ręcznej, która może zajmować wiele godzin.

Właściwa wentylacja
Higieniczne warunki w kurniku to również odpowiednia jakość powietrza. Jako właściciel gospodarstwa zadbaj o to, aby w kurniku znajdowała się wydajna i niezawodna wentylacja. Dzięki temu kury będą miały dostęp do świeżego i czystego powietrza. Wentylacja odpowiada również za odprowadzanie nadmiernej wilgoci. To niezwykle ważne, ponieważ zbyt wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi szkodliwych patogenów i drobnoustrojów, w tym m.in. pleśni i grzybów. Aby zabezpieczyć zwierzęta i swoją produkcję, regularnie kontroluj parametry powietrza w kurniku i reaguj wtedy, gdy wentylacja nie działa na właściwych obrotach.

Utrzymywanie optymalnej temperatury
Z punktu widzenia właściciela hodowli kur, ważne jest utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz kurnika. Właśnie dlatego pomieszczenie to powinno być dobrze izolowane. Dzięki temu łatwiej o zachowanie niższych temperatur w letnie upały oraz wyższych w czasie zimowych mrozów. Standardowo wyższej temperatury potrzebują pisklęta, które powinny być chowane w granicach 33℃. Im zwierzęta są starsze, tym temperatura powinna być odpowiednio niższa. Jest to związane z tym, że większe kury generują równie większą ilość ciepła. Jako właściciel zadbaj o optymalną temperaturę w Twoim kurniku. Uważaj na to, aby zarówno nie przegrzewać, jak i nie wychładzać zwierząt. Dzięki temu łatwiej zachowasz higienę w kurniku i osiągniesz oczekiwane wyniki produkcyjne.

Urządzenia do pielęgnacji kurników od Dozagro
W naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości urządzenia, które są przydatne w zakresie dbania o higienę w kurniku. To m.in. rozdrabniacze i ścielarki do słomy oraz sieczkarki. Dzięki nim zaoszczędzisz cenny czas podczas rutynowych prac w gospodarstwie oraz zwiększysz efektywność prowadzonej hodowli. Nasi eksperci zadbali o to, aby w asortymencie Dozagro znajdowały się tylko sprawdzone urządzenia od renomowanych producentów, takich jak: Kidd, Teagle, Forasacco i AG Products. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Created with WebSite X5
Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Dozagro Radosław Rybacki
Huta 111e
Odolanów 63-430
NIP:
6221782263
REGON:
300223877
Kontakt
Dozagro Radosław Rybacki - Właściciel
Ludomiry Namysł 36 Odolanów 63-430 POLSKA
Wróć do spisu treści