Jakie maszyny rolnicze warto wybrać na początek drogi z hodowlą?

Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Przejdź do treści

Jakie maszyny rolnicze warto wybrać na początek drogi z hodowlą?

DOZAGRO
Opublikowane w Maszyny rolnicze · 21 Grudzień 2023
Prowadzenie nowoczesnego i wydajnego gospodarstwa rolnego wymaga odpowiedniego przygotowania sprzętowego. Rodzaj maszyn dostosowuje się przede wszystkim do specyfiki gospodarstwa i jego potrzeb. Inne rozwiązania niezbędne są przy uprawie zbóż, warzyw i owoców, a inne w sytuacji, gdy rolnik skupia się na hodowli zwierząt. Sprawdź, w jakie maszyny rolnicze warto zainwestować na początku swojej przygody z hodowlą.

Charakterystyka maszyn rolniczych wykorzystywanych w hodowli zwierząt

Planujesz rozpoczęcie hodowli zwierząt w gospodarstwie rolnym? Nieodzownym elementem przygotowań jest skompletowanie funkcjonalnego parku maszyn, który wpłynie korzystnie na efektywność prowadzonych prac. Oczywiście charakterystyka maszyn przeznaczonych do hodowli zwierząt jest inna niż w przypadku rozwiązań wykorzystywanych przy uprawie gleby czy też zbiorze plonów rolnych. W zakresie hodowli zwraca się uwagę przede wszystkim na sprzęt, który usprawnia codzienne prace związane z dbałością o czystość i utrzymanie odpowiednich warunków higienicznych w budynku gospodarskim czy też przygotowywanie pokarmu dla zwierząt. Warto dokładnie zweryfikować swoje założenia i dobrać maszyny rolnicze bezpośrednio do wielkości planowanej hodowli, jej rodzaju oraz własnego doświadczenia.

Czym kierować się przy zakupie maszyn rolniczych?

Niezależnie od rodzaju wybranej maszyny rolniczej, jest kilka uniwersalnych kryteriów, które bierze się pod uwagę w procesie zakupowym. Kluczowe są parametry techniczne sprzętu, takie jak m.in.:

  • moc silnika (im większe gospodarstwo i większe wymagani, tym większa moc maszyny)
  • skrzynia biegów (napęd hydrauliczny lub automatyczna skrzynia biegów)
  • wydajność (wydajność maszyny określona w jednostce czasu)
  • kompatybilność (danej maszyny z innymi sprzętami wykorzystywanymi już w gospodarstwie).


Warto zadbać o to, aby parametry i właściwości użytkowe maszyny rolniczej były idealnie dopasowane do wielkości gospodarstwa rolnego, stopnia jego automatyzacji oraz realnych potrzeb rolnika. Przełoży się to bezpośrednio na wygodę i efektywność prowadzonych prac. Oczywiście niezwykle ważna jest też jakość wykonania maszyny, dlatego rekomendujemy zakup modeli od renomowanych producentów. Przed finalizacją transakcji warto zapoznać się z opiniami użytkowników oraz ze specyfikacją techniczną udostępnianą przez producenta. W przypadku wątpliwości, skonsultuj się z ekspertem. W Dozagro posiadamy wysokiej jakości maszyny rolnicze, które idealnie sprawdzą się na początek drogi z hodowlą zwierząt. Pomożemy Ci w ich wyborze.

Maszyny ścielące i rozdrabniające

W przypadku hodowli zwierząt doskonale sprawdzają się maszyny rolnicze, które ułatwiają ścielenie w kurnikach i chlewniach. Tu wykorzystuje się m.in. rozdrabniacze do słomy. Dzięki nim rozdrabnia się słomę przechowywaną w postaci beli lub kostek. Tak przygotowany materiał jest gotowy do wykorzystania jako podłoże dla zwierząt w budynku gospodarskim. Można rozkładać go za pomocą ręcznej łopaty do ścielenia lub dedykowanej ścielarki do słomy. Zastosowanie drugiego rozwiązania pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu oraz równomierne rozłożenie materiału na całej powierzchni. Warto jednak dopasować gabaryty ścielarki do danego budynku, aby móc nią operować w sposób bezproblemowy. W przypadku małych obiektów niezbędne może okazać się zastosowanie narzędzi ręcznych.

Przed wyborem konkretnych modeli zweryfikuj ich wszystkie możliwości. Wśród rekomendowanych producentów ścielarek i rozdrabniaczy do słomy znajdują się m.in.: Teagle, AG Products, Kidd oraz Forasacco.Maszyny rolnicze do przygotowywania paszy

Hodowla zwierząt to nie tylko dbanie o dobre warunki higieniczne w budynku gospodarskim, ale również odpowiedzialne żywienie. Wielu hodowców decyduje się na przygotowywanie paszy we własnym zakresie. Dzięki temu zyskuje się większą kontrolę nad składem pokarmu oraz optymalizuje koszty związane z prowadzoną hodowlą. Aby móc to robić, niezbędne jest zakupienie dedykowanego sprzętu. Dobrej jakości robot paszowy pozwoli na przygotowanie odpowiednio skomponowanego pokarmu dla zwierząt. Warto go kupić, jeżeli planujesz produkcję paszy we własnym zakresie.

Automatyzacja w nowoczesnym gospodarstwie rolnym

Dynamiczny postęp technologiczny sprawia, że z roku na rok możliwości maszyn rolniczych wzrastają. Już teraz wiele procesów w gospodarstwie rolnym można całkowicie lub częściowo zautomatyzować. Wpływa to na zwiększoną wydajność prowadzonej produkcji i na zmniejszenie ryzyka ewentualnych błędów. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego w naszym asortymencie przygotowaliśmy maszyny rolnicze od uznanych producentów, które pozwolą Ci na zwiększenie wydajności gospodarstwa rolnego przy poprawie komfortu jego prowadzenia.

Sprawdź ofertę Dozagro

Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem maszyn rolniczych w Dozagro. Obejmuje on m.in. ścielarki i rozdrabniacze do słomy, a także roboty paszowe. Wybrane z nich doskonale sprawdzą się już na początku drogi rolnika związanej z hodowlą zwierząt. Zapraszamy do kontaktu z naszym przedstawicielem oraz do skorzystania z naszej oferty.
Created with WebSite X5
Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Dozagro Radosław Rybacki
Huta 111e
Odolanów 63-430
NIP:
6221782263
REGON:
300223877
Kontakt
Dozagro Radosław Rybacki - Właściciel
Ludomiry Namysł 36 Odolanów 63-430 POLSKA
Wróć do spisu treści