Przygotowanie i zadawanie paszy – rozdrabniacz do TMR

Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Przejdź do treści

Przygotowanie i zadawanie paszy – rozdrabniacz do TMR

DOZAGRO
Opublikowane w Maszyny rolnicze · 20 Październik 2022
Zajmujesz się hodowlą bydła i chcesz poprawić jej efektywność? Szukasz rozwiązań w zakresie przygotowywania i zadawania paszy dla swojego stada? Prawidłowe przygotowanie paszy bogatej w białko i inne składniki mineralne, ma bezpośredni wpływ na wydajność mleczną zwierząt i ich wzrost. Wszystkie czynności z tym związane, które przez wiele lat były wykonywane przez człowieka, dzięki nowym rozwiązaniom mogą zastąpione przez zautomatyzowane systemy zadawania pasz dla bydła. Jednym z takich systemów jest TMR. Sprawdź, na czym polega i w jaki sposób można dzięki niemu zadawać paszę.

Co to jest TMR?
Najbardziej popularnym systemem żywienia krów o wysokim potencjale produkcyjnym jest właśnie TMR, którego nazwę tworzą pierwsze litery angielskich słów total mixed ration, a w tłumaczeniu oznaczają całkowicie wymieszaną dawkę. System opiera się na zadawaniu zwierzętom odpowiednich mieszanek paszy, które dzięki dokładnie opracowanym recepturom są zbilansowane pod kątem koncentracji energii, ilości białka, witamin oraz składników mineralnych, przeliczanych na 1 kilogram suchej masy mieszanki.
 
Do sporządzania i przygotowania mieszanki niezbędny jest rozdrabniacz do TMR. Zapewnia dobranie proporcji składników paszy, w tym także odpowiednią frakcję zbóż wykorzystywanych do pasz. Zaletą systemu TMR jest niewątpliwie wspomaganie przemiany materii w żwaczu zwierzęcia, bardziej efektywne pobieranie paszy oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób pokarmowych i metabolicznych wśród bydła. Przy zastosowaniu mieszanki przygotowanej dzięki TMR zwiększa się także wydajność mleczną stada o około 5 procent przy jednoczesnym zmniejszeniu siły roboczej. System pozwala także na ponowne wykorzystanie odpadów paszowych, przez co obniżają się koszty zakupu większej ilości dodatkowej paszy.

Jak przygotować dobry TMR?
Bardzo ważne jest, aby odpowiednio przygotowany TMR zawierał od 44 do 48 procent suchej masy. W przypadku zbyt mokrej mieszanki, czyli przy suchej masie poniżej 40 procent, pasza może ulec zbryleniu. Krowy bardzo niechętnie będą jeść taką mieszankę lub w ogóle jej nie zjedzą. Należy unikać takich sytuacji i używać do TMR odpowiednio podsuszonych kiszonek i treściwych pasz. Z drugiej strony, W przypadku zbyt mokrego TMR, krowy preferują bardziej suche fragmenty paszy, przez co nie zjadają całości mieszanki.
 
W systemie TMR bardzo ważny jest aspekt podziału zwierząt na grupy produkcyjne. Jest to ważne, ponieważ od fizjologii zwierząt i ich stanu zdrowotnego, zależy bezpośrednio ich zapotrzebowanie na białko i skrobię. Przygotowywanie jednej mieszanki dla całego stada jest po prostu nieekonomiczne. Do nadzoru nad strukturą TMR wykorzystywane są sita paszowe, na których procentowy skład cząsteczek powinien wynosić odpowiednio:
 
-na sicie górnym od 7 do 15 procent,
 
-na sicie środkowym od 30 do 50 procent,
 
-na sicie dolnym od 30 do 50 procent,
 
-na tacy dolnej poniżej 20 procent.
 
Sprzęt i urządzenia do przygotowania TMR
Do produkcji mieszanki TMR idealnym składnikiem ze względu na odpowiednią efektywność strukturalną jest słoma. Dostępność słomy przy występujących czasowych niedoborach pasz przemawia za jej stosowaniem w mieszance. Odpowiednio zbilansowany TMR wymaga jednak dobrego rozdrobnienia słomy i dokładnego jej wymieszania z pozostałymi składnikami mieszanki. Jest to szczególnie ważne, aby zwierzęta jadły wszystkie frakcje paszy. Najpopularniejszy, pionowy rozdrabniacz do TMR umożliwia mieszanie słomy, kiszonki i lucerny z witaminami i minerałami oraz podawanie gotowej paszy dla zwierząt. Zapewnia doskonałe proporcje, dzięki krojeniu, mieszaniu i ugniataniu.
 
Wyposażony jest w dwa okna wysypowe położone niesymetrycznie, które zapewniają płynne i równomierne zsypywanie paszy ze zbiornika.  Za jego pracę odpowiada dziewięć noży tnących. Średni czas pracy rozdrabniacza wynosi od 10 do 15 minut. Urządzenie o pojemności 10 m3 jest w stanie przygotować mieszankę dla stada liczącego od 50 do 60 krów. Innym rodzajem rozdrabniacza do słomy jest rozdrabniacz do TMR napędzany hydraulicznie. Znajduje się na wyposażeniu wozu paszowego. Jest montowany bezpośrednio za głowicą frezującą w rynnie załadowczej wozu. Strumień paszy jest kierowany do rozdrabniacza przy użyciu specjalnej klapy. Następnie odpowiednio posiekana słoma jest przenoszona na taśmie do mieszalnika.
 
Podsumowanie
Rozdrabniacz do słomy o średniej wydajności jest już w stanie zapewnić efektywne skrócenie czasu na przygotowanie mieszanki paszowej. Odpowiednio zbilansowana mieszanka TMR zapewnia wyżywienie krów mlecznych, których roczna wydajność mleka może przekroczyć 8000 kg. Ważne jest, aby maszynę dostosować do wielkości gospodarstwa i obiektu, w którym znajduje się bydło. Maszyny są bardzo często sporych rozmiarów, co może być problemem w operowaniu nimi w małych magazynach, oborach lub pomieszczeniach. Warto postawić na kompleksowe rozwiązania producentów, którzy oferują maszyny jedno lub dwuosiowe. Dobrym rozwiązaniem są w niektórych przypadkach rozdrabniacze doczepiane do ciągnika.Created with WebSite X5
Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Dozagro Radosław Rybacki
Huta 111e
Odolanów 63-430
NIP:
6221782263
REGON:
300223877
Kontakt
Dozagro Radosław Rybacki - Właściciel
Ludomiry Namysł 36 Odolanów 63-430 POLSKA
Wróć do spisu treści