Rozdrabniacz do słomy – budowa i zasada działania

Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Przejdź do treści

Rozdrabniacz do słomy – budowa i zasada działania

DOZAGRO
Opublikowane w Maszyny rolnicze · 14 Lipiec 2022
Rozdrabniacz do słomy jest urządzeniem ułatwiającym pracę w gospodarstwach rolnych. Ręczna obróbka słomy pod paszę czy ręczne ścielenie stanowisk legowiskowych są czynnościami bardzo czasochłonnymi i męczącymi, a przede wszystkim coraz rzadziej praktykowanymi. Przy dużej ilości zwierząt obrabianie słomy taką metodą jest wręcz niewykonalne. Dlatego najlepiej wykorzystać specjalnie skonstruowane na tą potrzebę urządzenie – rozdrabniacz do słomy. Obecnie jest to bardzo chętnie stosowana maszyna rolnicza zarówno wśród hodowców zwierząt, jak i wśród rolników skupiających się na uprawie roślin. Dlaczego? Czy warto zdecydować się na jego zakup? Jak działa i co musisz o nim wiedzieć? To wszystko wyjaśnimy w poniższym artykule – zapraszamy do lektury!  

Czym jest rozdrabniacz do słomy?
Rozdrabniacz do słomy jest maszyną rolniczą specjalnie zaprojektowaną do przetwarzania roślin trawiastych. Dzięki jej pomocy proces produkcji paszy i przygotowywania wyściółki dla zwierząt hodowlanych zostaje znacznie przyśpieszony, a także zmodernizowany.

Kiedyś rolnicy musieli obrabiać słomę ręcznie – na całe szczęście teraz można powierzyć tą pracę maszynie i zaoszczędzić czas. Dzięki rozdrabniaczowi do słomy praca będzie szła znacznie szybciej, a rolnik będzie mógł pozwolić sobie na zakup większej ilości zwierząt, co z pewnością przyniesie późniejsze zyski.

Jak korzystać z rozdrabniacza?
Przed podjęciem decyzji o zakupie rozdrabniacza do słomy, powinniśmy zapoznać się z zasadami jego działania. Rozdrabniacz posiada specjalny otwór, w którym należy umieścić słomę po postacią przykładowo beli. Następnie maszyna sieka słomę na kawałki przy użyciu ostrzy, które pracują w jej komorze. Tak przygotowana słoma zostaje przetransportowana poprzez sito oczkowe od elementu zwanego wentylatorem. Ten z kolei wyrzuca materiał na zewnątrz maszyny, przy pomocy krućca wylotowego. W zależności od przeznaczenia słomy (dodatek do paszy czy ściółka) istnieje możliwość regulacji długości cięcia.

Dodatkowo część z rozdrabniaczy ma funkcje samodzielnego ścielenia legowisk dla zwierząt, a także zadawania paszy. Są to kolejne zaoszczędzone godziny, które można przeznaczyć na inne prace na roli.

Na jakie kryteria warto zwrócić uwagę podczas wyboru rozdrabniacza do słomy?  
Przed zakupem urządzenia, warto pamiętać o tych kilku czynnikach:  
 • rodzaj maszyny – jaki model będzie najbardziej odpowiadał potrzebom gospodarstwa (np. zawieszany czy ciągany na kołach, z dodatkową funkcją zadawania paszy etc.)
 • zapotrzebowanie na moc wybranego przez siebie urządzenia – jeśli chodzi o rodzaj rozdrabniaczy do słomy, które użytkuje się razem z ciągnikiem, to moc musi być adekwatna do sprzężonego z nim ciągnika,
 • gabaryty – zwłaszcza w przypadku modeli, które przeznaczone będą do pracy w kurniku czy oborze,
 • wymagania związane z jego hydrauliką,
 • specyfikacja – m.in. maksymalne wymiary beli, poziomy cięcia, wysokość wyładunku, typ wirnika.

Rozdrobniona słoma w gospodarstwie rolnym – zastosowanie
Rozdrabniacz do słomy umożliwi nam pocięcie słomy na kawałki o różnej długości. Tak przygotowaną słomę najczęściej stosuje się jako:
 • wyściółkę do np. stajni, kurnika czy też chlewu,
 • składnik pasz objętościowych dla zwierząt hodowlanych,
 • nawóz – nawożenie pola rozdrobnioną słomą jest skuteczne pod warunkiem, że ma ona odpowiedni wymiar, mianowicie długość od 8 do 10 centymetrów,
 • składnik produkcji trawnego pelletu, który może służyć za paliwo.

Jak wybrać odpowiedni model rozdrabniacza do słomy?
Prawidłowy dobór modelu rozdrabniacza słomy jest kluczowy przed zakupem urządzenia. Warto jest postawić na produkt, który jest sprawdzony, niezawodny, polecany i przede wszystkim bezpieczny.

Produkty popularne wśród innych rolników mają jeszcze jedną, bardzo istotną zaletę – mianowicie jest to dostępność części zamiennych. Wśród wiodących producentów rozdrabniaczy do słomy wystarczy wymienić Teagle, Kidd, Forasacco czy AG Products.

Podsumowanie
Rozdrabniacze do słomy są niezwykle pomocne w gospodarstwach rolnych – obecnie są wręcz niezastąpione. Warto zaplanować zakup rozdrabniacza do słomy i dokładnie przemyśleć jaka maszyna będzie najlepiej pasowała do twojego gospodarstwa.

Rozdrabniacz do słomy posiada kilka istotnych zalet:
 • można regulować wielkość, na jaką ma być cięta słoma,
 • praca z maszyną jest znacznie wydajniejsza, zajmuje mniej czasu,
 • maszyna jest inwestycją, która po pewnym czasie się nam zwróci.Created with WebSite X5
Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Dozagro Radosław Rybacki
Huta 111e
Odolanów 63-430
NIP:
6221782263
REGON:
300223877
Kontakt
Dozagro Radosław Rybacki - Właściciel
Ludomiry Namysł 36 Odolanów 63-430 POLSKA
Wróć do spisu treści