Rozdrabnianie słomy – dlaczego jest ważne i gdzie się je stosuje?

Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Przejdź do treści

Rozdrabnianie słomy – dlaczego jest ważne i gdzie się je stosuje?

DOZAGRO
Opublikowane w Hodowla zwierząt gospodarskich · 27 Listopad 2023
W gospodarstwie rolnym słoma ma bardzo szerokie zastosowanie. Ze względu na jej chłonność, wykorzystuje się ją przede wszystkim jako ściółkę przy różnych gatunkach zwierząt hodowlanych. Obecnie standardem jest rozdrabnianie słomy w maszynach rolniczych. Sprawdź, dlaczego jest to ważne i gdzie materiał ten znajduje swoje zastosowanie.

Zastosowanie słomy w gospodarstwie rolnym
Termin słoma stosuje się do ogółu wysuszonych łodyg zbóż, liści oraz roślin włóknistych. Standardem jest jej prasowanie i przechowywanie w postaci kostek lub bel – dzięki temu można zaoszczędzić więcej miejsca. Następnie przed użyciem słomy rozdrabnia się ją do pożądanej wielkości pojedynczych kawałków. Można wykonać to ręcznie lub za pomocą dedykowanego rozdrabniacza do słomy, co pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu.

Ze względu na swoje właściwości oraz niskie koszty produkcji i przechowywania, materiał ten znajduje powszechne zastosowanie w gospodarstwach rolnych. Słomę wykorzystuje się przede wszystkim:

  • jako wyściółkę dla zwierząt gospodarskich (w kurnikach, chlewach, stajniach)
  • w produkcji pasz objętościowych dla zwierząt hodowlanych
  • w postaci naturalnego nawozu przy kawałkach o długości ok. 8-10 centymetrów
  • jako składnika do produkcji pelletu lub biomasy, które mogą służyć za paliwo grzewcze

W ostatnich latach coraz więcej osób wykorzystuje starannie przygotowaną słomę do realizacji prac artystycznych i ręcznych. Powstają z niej m.in. sezonowe dekoracje nawiązujące do stylu rustykalnego i wiejskiego.Dlaczego warto rozdrabniać słomę?
Przede wszystkim rozdrobniona słoma jest bardziej elastyczna w dalszej obróbce. Zdecydowanie łatwiej rozścielić ją w kurniku lub chlewie. Ponadto mniejsze kawałki słomy lepiej pokryją glebę, jeżeli zdecydujesz się na użycie tego materiału jako naturalnego nawozu. Przyjmuje się, że słoma stosowana jako nawóz powinna mieć długość około 8-10 centymetrów.

Rozdrabniać ręcznie czy z wykorzystaniem dedykowanej maszyny?
W małych gospodarstwach rolnych wiele osób decyduje się na ręczne rozdrabnianie słomy. Jest to pracochłonne i jednocześnie gwarantuje niższą skuteczność niż skorzystanie z dedykowanych maszyn rolniczych. W przypadku średnich i dużych gospodarstw praca ręczna jest wręcz niewykonalna, ze względu na jej skalę. Wówczas nieocenionym wsparciem jest popularny szarpacz do słomy, czyli rozdrabniacz. To urządzenie, którego zadaniem jest przetwarzanie roślin trawiastych w postaci słomy. W zależności od modelu, można umieszczać w nim nie tylko kostki, ale również bele. Nowoczesne maszyny posiadają dedykowany panel regulacji, dzięki czemu określa się pożądaną długość słomy po rozdrobnieniu. W ten sposób przygotowuje się materiał do wyścielenia budynku gospodarczego, produkcji paszy lub do zastosowania w formie nawozu. Pod tym względem skorzystanie z rozdrabniacza do słomy jest zdecydowanie wydajniejsze od pracy ręcznej.  

Na co zwrócić uwagę przy zakupie rozdrabniacza do słomy?
Poszczególne modele różnią się parametrami technicznymi i funkcjonalnościami, dlatego warto dopasować je bezpośrednio do swoich preferencji. Przy zakupie szarpacza do słomy należy zwrócić uwagę na takie kryteria jak:

  • rodzaj maszyny (modele zawieszane, z dodatkową funkcją zadawania paszy, ciągane na kołach itd.)
  • gabaryty maszyny (przede wszystkim w kontekście urządzeń przeznaczonych do pracy w oborach i kurnikach)
  • moc urządzenia
  • specyfikację techniczną

Wszystko po to, aby maszynę rolniczą dostosować bezpośrednio do potrzeb danego gospodarstwa rolnego. Dzięki temu można zoptymalizować zakup pod kątem skali rozbudowy urządzenia oraz jego ceny. W przypadku wątpliwości rekomendujemy kontakt z naszym ekspertem.Co znajdziesz w naszej ofercie?
Biorąc pod uwagę wymagania rolników, przygotowaliśmy w naszej ofercie wysokiej jakości rozdrabniacze do słomy od renomowanych producentów. Wśród nich znajdują się m.in.: Teagle (linia Tomahawk), Kidd (modele: 806, 807, 814) i Forasacco (linia Grinder). Firmy te gwarantują spełnienie najwyższych standardów w zakresie wytrzymałości eksploatacyjnej maszyn rolniczych oraz dobrego stosunku ceny do jakości ich wykonania.

Na co dzień rozdrabniacze do słomy stanowią nieocenione wsparcie w pracy w gospodarstwie rolnym. Dzięki nim można skrócić czas przygotowania słomy do dalszego jej zastosowania w formie wyściółki, nawozu lub składnika paszowego. Maszyny rolnicze tego typu gwarantują powtarzalność i bezpieczeństwo procesu oraz wygenerowanie realnych oszczędności czasowych i finansowych. Odzyskany czas można przeznaczyć na wykonywanie innych obowiązków, których w gospodarstwie rolnym nie brakuje.

Skorzystaj z naszej oferty
Zachęcamy do usprawnienia swojej pracy w gospodarstwie rolnym oraz do zakupu rozdrabniacza do słomy z naszej oferty. Dbamy o to, aby każda pojedyncza maszyna charakteryzowała się wysoką jakością wykonania oraz dobrymi parametrami technicznymi. Dystrybuujemy rozwiązania tylko od renomowanych producentów. Więcej informacji uzyskasz w bezpośrednim kontakcie z przedstawicielem Dozagro.
Created with WebSite X5
Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Dozagro Radosław Rybacki
Huta 111e
Odolanów 63-430
NIP:
6221782263
REGON:
300223877
Kontakt
Dozagro Radosław Rybacki - Właściciel
Ludomiry Namysł 36 Odolanów 63-430 POLSKA
Wróć do spisu treści