Jaka ścielarka jest idealna do kurnika?

Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Przejdź do treści

Jaka ścielarka jest idealna do kurnika?

DOZAGRO
Opublikowane w Hodowla zwierząt gospodarskich · 24 Luty 2020
Słoma to materiał, który może być wykorzystywany na wiele sposobów. Przydaje się zarówno jako ściółka w uprawie, jak i przy hodowli zwierząt czy do celów energetycznych. Żeby jednak móc dobrze spożytkować słomę trzeba użyć odpowiednich urządzeń, które przygotują ją do konkretnego sposobu wykorzystania. W przypadku prowadzenia hodowli drobiu korzystanie ze słomy wymaga stosowania ścielarki do kurnika o odpowiednich parametrach. Sprawdźmy, dlaczego ściółkowanie jest ważne i na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrej ścielarki.
Ściółkowanie
Ściółkowanie to najlepszy sposób zapewnienia odpowiedniego podłoża przy prowadzeniu hodowli. Ściółka ze słomy sprawdza się zarówno przy hodowli drobiu, jak i trzody lub bydła. W przypadku hodowli kur ściółka pomaga w utrzymaniu odpowiednich warunków ograniczających rozwój chorób przez utrzymanie właściwej czystości oraz naturalną  regulację wilgotności oraz odpowiedniej temperatury.

Słoma wchłania zarówno substancje zawarte w odchodach ptaków, jak i wodę wychlapywaną z poideł. Jednocześnie może jednak stanowić dobre środowisko do rozwoju drobnoustrojów.

Ścielenie w przypadku większych kurników może być pracochłonna, dlatego jej rozkładanie warto zmechanizować. Pomocne są w tym przypadku specjalistyczne ścielarki do kurników.
Ścielarka do kurnika
Ścielarka do kurnika to urządzenie, które jest w stanie rozdrobnić i pociąć słomę podawaną z kostek lub balotów. Za jej pomocą można rozrzucić przygotowany materiał na kilkumetrowym obszarze. Dostępne są również ścielarki, które umożliwiają używanie do ścielenia wcześniej przygotowanego pelletu słomianego.

W przypadku łopat do ścielenia kurnika powinna być dopasowana do rozmiarów kurnika oraz udźwigu noszącej ja maszyny, którą ma ją obsługiwać. Liczy się nie tylko pojemność zbiornika na pelet , torf, wióry drewniane czy słomę, ale również obszar, na jakim jest ona w stanie rozprowadzić ściółkę.

Parametrem, który jest zwykle dość istotny, jest też sposób montażu urządzenia. Powinien on być dopasowany do rodzaju wykorzystywanego w gospodarstwie sprzętu. Dostępne są zarówno ścielarki podwieszane na ciągnikach, jak i takie, które można obsługiwać ładowarką teleskopową.

W wielu przypadkach pożądaną cechą ścielarki do kurnika będzie możliwie najbardziej kompaktowa budowa. Jest to spowodowane tym, że kurniki oferują zwykle niższe i węższe wjazdy, a dostępna wysokość też jest ograniczona.
W sytuacji, gdy ścielarka ma być również używana w innych zastosowaniach, warto pamiętać, by wybrane urządzenie miało również możliwość dolnego wysypu.

Jedną z ważniejszych cech idealnej ścielarki do kurnika jest to, że nie będzie ona powodowała zbytniego pylenia podczas pracy – ograniczany natryskiem środka dezenfekcyjnego. Powstający pył może bowiem nie tylko znacznie ograniczać widoczność, ale też mieć niekorzystny wpływ na zdrowie drobiu.

Najlepszym wyborem ścielarki będzie więc urządzenie, które w możliwie najszerszym zakresie będzie dostosowane do wielkości gospodarstwa i jego potrzeb.Created with WebSite X5
Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Dozagro Radosław Rybacki
Huta 111e
Odolanów 63-430
NIP:
6221782263
REGON:
300223877
Kontakt
Dozagro Radosław Rybacki - Właściciel
Ludomiry Namysł 36 Odolanów 63-430 POLSKA
Wróć do spisu treści