Ścielenie wolnostanowiskowej obory z głęboką ściółką

Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Przejdź do treści

Ścielenie wolnostanowiskowej obory z głęboką ściółką

DOZAGRO
Opublikowane w Hodowla zwierząt gospodarskich · 19 Kwiecień 2022
Większość hodowców wciąż pozostaje przy oborach wolnostanowiskowych ze względu na korzystne warunki dla rozwoju bydła. Poniżej zdradzamy, na co zwrócić uwagę podczas ściółkowania takiej obory.

Jakie warunki muszą być spełnione w oborze z głęboką ściółką?
Ważne jest, aby słoma do ścielenia legowisk była dobrej jakości, czyli sucha i czysta. Do tego typu prac idealnie sprawdzi się rozdrabniacz słomy do ciągnika, dzięki któremu uzyskamy mieloną słomę o różnej frakcji. Jej zużycie na głębokiej ściółce sięga 6-8 kg średnio na jedno zwierzę w ciągu doby. Jeżeli chodzi o powierzchnię legowiska na głębokiej ściółce, to wynosi ona ok. 5 m2. W hodowli młodego bydła opasowego poniżej 300 kg powierzchnia powinna wynosić 1,6 m2, a dla bydła o masie powyżej 300 kg trzeba przeznaczyć co najmniej 2,2 m2. Takie zastosowanie zagwarantuje mniejsze zużycie tego materiału. Wykorzystanie nowoczesnej ścielarki do słomy pozwoli na równomierne rozłożenie ściółki. Wpłynie to korzystnie na wydajność zwierząt, które będą znacznie odporniejsze na choroby kończyn i wymion, a przez to bardziej płodne.

Ścielarka do słomy – optymalizacja hodowli  
W okresie zimowym ścielenie obory głęboką ściółką zatrzymuje ciepło w budynku, czego efektem są lepsze przyrosty. Niezastosowanie głębokiej ściółki może skutkować zamarzaniem rusztów, zsuwaniem się opasów oraz potrzebą podścielania słomy (przy konstrukcji obory rusztowej).  Dzięki ścielarce do słomy  można zdecydowanie usprawnić proces ścielenia.  To przydatne urządzenie, zwłaszcza w boksach legowiskowych oraz w korytarzach gnojowych. Sprzęt posiadający wydajny system wyrzutu znacznie skróci czas pracy w oborze i pozwoli na spełnienie wyznaczonych standardów hodowlanych.

Ścielenie wolnostanowiskowej obory z głęboką ściółką dzięki zastosowaniu takich maszyn jak: ścielarka do słomy pozwoli zaoszczędzić nie tylko czas hodowcy, zmniejszyć ilość zużytego materiału, a także zoptymalizować cały proces.Created with WebSite X5
Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Dozagro Radosław Rybacki
Huta 111e
Odolanów 63-430
NIP:
6221782263
REGON:
300223877
Kontakt
Dozagro Radosław Rybacki - Właściciel
Ludomiry Namysł 36 Odolanów 63-430 POLSKA
Wróć do spisu treści