Ściółkowanie kurnika a efektywność hodowli

Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Przejdź do treści

Ściółkowanie kurnika a efektywność hodowli

DOZAGRO
Opublikowane w Hodowla zwierząt gospodarskich · 10 Czerwiec 2022
Hodowla drobiu wymaga zachowania wysokich standardów higieny. Aby uniknąć ryzyka rozwijania się chorobotwórczych grzybów i pleśni oraz zapewnić ptakom zdrowy mikroklimat do rozwoju i życia, niezbędne jest odpowiednie ścielenie kurnika.
Ścielenie drobiu bezpośrednio przekłada się na dobrostan ptactwa oraz wydajność hodowli, niezależnie, czy dotyczy ona produkcji jaj czy brojlerów. Dobra ściółka charakteryzuje się przede wszystkim wodochłonnością. W wilgotnych i zanieczyszczonych pomieszczeniach kury niechętnie się niosą, a wszystkie ptaki narażone są na wiele chorób – pasożyty, choroby i deformacje nóg, pęcherze piersiowe czy kokcydiozę. To wszystko znacznie obniża wartość poubojową i wydajność hodowli. Zbyt duża wilgotność powoduje również wzrost zawartości amoniaku i siarkowodoru w powietrzu, co objawia się charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachem.

Materiały do ściółkowania i sposoby ścielenia
Najczęściej do ścielenia używa się powszechnie dostępnej i ekonomicznej słomy. Jednak popularne są również trociny, torf i plewy oraz jako dodatki do ściółki – wióry drzewne, liście, igliwie, a nawet łupiny orzechów. W ostatnim czasie popularny stał się pelet, czyli drobny granulat ze słomy. Ma on szereg zalet, które czynią go lepszym od słomy. Po pierwsze jeszcze lepiej wchłania wilgoć, co przekłada się na niższe ryzyko rozwoju grzybów i drobnoustrojów. Po drugie nie wytwarza pyłu. Jest również lepszym izolatorem ciepła niż słoma, co sprawdza się w okresie jesienno-zimowym.

Najpopularniejszym do tej pory sposobem było stosowanie mniejszej ilości ściółki i częsta jej wymiana. Nowa metoda – „głębokie ściółkowanie” zyskuje jednak coraz więcej zwolenników. Przeprowadzone badania udowadniają, że jest ona korzystniejsza dla zwierząt. Polega na układaniu świeżej, suchej warstwy ściółki na mokrym podłożu, co na koniec tworzy warstwę łączną nawet do 1 metra grubości. Takie podłoże wpływa na większą bioróżnorodność, która przekłada się na zwiększoną odporność ptactwa na choroby (dzięki kontaktowi z patogenami). Podnosi także temperaturę w kurniku i przyczynia się do powstawania kompostownika. Taką ściółkę wymienia się raz lub dwa razy w roku.

Usprawnienie procesu ściółkowania
Aby ściółka spełniała swoje zadanie i zapewniała dobre warunki ptakom, musi być odpowiednio rozdrobniona i rozrzucona. Poprawia to znacznie jej chłonność. Do tej pory proces ścielenia był bardzo czasochłonny i męczący, jednak od czasu pojawienia się na rynku wspomagających urządzeń, stał się dużo prostszy i szybszy. Nowoczesna ścielarka do słomy do kurnika to maszyna, która przetransportuje bele siana do kurnika, rozdrobni je na kawałki pożądanej wielkości oraz automatycznie rozrzuci w kurniku. Dobra ścielarka rozrzuci również wszystkie inne rodzaje ściółki – torf, wióry czy pelet oraz dodatki i preparaty pielęgnujące podłoże, na przykład wapno hydratyzowane. Ważną częścią ścielarki jest hydrauliczna klapa załadowcza, która podaje bele słomy do rozdrabniacza. Dzięki temu proces jest bezpieczny dla osoby obsługującej i automatyczny.

Co wziąć pod uwagę, wybierając ścielarkę?
Ścielarka do kurnika to ważny zakup, który powinien być dobrze przemyślany. Dokonując wyboru na pewno trzeba wziąć pod uwagę możliwości finansowe i wielkość gospodarstwa. Na rynku dostępne są zarówno ścielarki samodzielne jak i zintegrowane z wozem paszowym, dzięki czemu mogą być używane do przygotowywania i podawania paszy. Takie rozwiązanie jest ekonomiczne i ogranicza zużycie miejsca – wystarczy jedna maszyna. Dostępne są modele o różnych pojemnościach i szerokościach zbiorników, szerokością całkowitą i masą więc łatwo wybierzemy idealną do posiadanej powierzchni.

Ważna jest elastyczność i dopasowanie sprzętu do naszych wymagań. Warto sprawdzić zakres działania wieżyczki wysypowej. Jeśli daje możliwość wyrzucania ściółki w dowolną stronę, w pionie i poziomie oraz regulowania odległości i kąta wyrzutu, będziemy mieć sprzęt przygotowany do pracy w każdych warunkach.

Wybierając maszynę, warto zapoznać się z naszą ofertą
W ofercie znajdują się rozdrabniarki i ścielarki własnej produkcji oraz renomowanych angielskich i włoskich producentów, takich jak KIDD, FORASACCO, TEAGLE i AG PRODUCTS. Maszyny te są bardzo wydajne, ergonomiczne i posiadają bogate wyposażenie dodatkowe, co sprawia, że mają wiele innych zastosowań. Można ich użyć między innymi w produkcji warzywnej i ogrodniczej. Rozdrabniarki są również niezbędne przy wytwarzaniu brykietów z nadwyżek słomy. Dostępne są modele pozwalające na przygotowywanie i zadawanie pasz.

Ścielenie kurnika to proces niezbędny i nieunikniony w hodowli. Dlatego ważne jest, aby był przeprowadzany w sposób szybki, sprawny i profesjonalny. Dzięki temu poprawiamy efektywność hodowli i oszczędzamy czas na inne zadania. Wybór odpowiedniego, dobrej jakości urządzenia to najlepsza inwestycja, która w przyszłości zaowocuje oszczędnościami i wyższymi przychodami.
Created with WebSite X5
Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Dozagro Radosław Rybacki
Huta 111e
Odolanów 63-430
NIP:
6221782263
REGON:
300223877
Kontakt
Dozagro Radosław Rybacki - Właściciel
Ludomiry Namysł 36 Odolanów 63-430 POLSKA
Wróć do spisu treści