Ściółka w kurniku – przygotowanie i zachowanie najwyższej higieny
Opublikowane w Hodowla zwierząt gospodarskich · 31 Maj 2024
Na skuteczność i wydajność hodowli zwierząt wpływają nawet najdrobniejsze detale. W przypadku kurników niezwykle istotne jest utrzymanie najwyższych standardów higieny, co osiąga się poprzez regularną wymianę ściółki. Można ją przeprowadzać ręcznie lub za pomocą dedykowanej ścielarki. Sprawdź, jak właściwie przygotowywać ściółkę i umiejętnie zadbać o zachowanie higieny w kurniku.
Znaczenie dbania o higienę w kurniku
Odpowiednia higiena w kurniku jest niezwykle ważna w kontekście zachowania wysokiej skuteczności, wydajności i bezpieczeństwa hodowli zwierząt. Dzięki temu redukuje się ryzyko występowania jednostek chorobowych i związanych z nimi kosztów. Dbanie o higienę w kurniku to przede wszystkim regularne ścielenie. Metoda ta jest wykorzystywana nie tylko ze względu na optymalizację kosztów prowadzonej hodowli, ale również po to, aby zwiększyć komfort zwierząt. Przekłada się to bezpośrednio na wyniki jakościowe i ilościowe prowadzonej produkcji.
Czym powinna charakteryzować się ściółka?
Oczywiście bardzo ważne jest to, aby ściółka wykorzystywana w kurniku była wysokiej jakości. Wpływa to bezpośrednio na mikroklimat, który stworzysz zwierzętom w budynku. Materiał powinien charakteryzować się dobrymi właściwościami higroskopijnymi. Ponadto ważne jest, aby ściółka była czysta, wolna od zanieczyszczeń mikrobiologicznych, sucha oraz bezwonna. To kluczowe parametry, na które warto zwrócić uwagę. Dzięki temu zapewnisz zwierzętom optymalne warunki do wzrostu i poprawisz wyniki produkcyjne.
Co na ściółkę do kurnika?
Ściółka do kurnika może powstawać z różnych materiałów. Powszechnym wyborem rolników jest słoma ze zbóż ozimych, którą tnie się na kilkucentymetrowe kawałki. Dzięki temu materiał ten jest bardziej chłonny i jeszcze lepiej sprawdza się w dbaniu o higienę w kurniku. Ponadto słoma jest relatywnie tania i rolnicy mogą pozyskać ją z własnych pól, co wpływa na optymalizację kosztów hodowli. W procesie przygotowywania słomy do ścielenia kurnika sprawdza się rozdrabniacz do słomy. Innym przydatnym urządzeniem może być sieczkarka. Kolejne rozwiązania w zakresie materiałów do ściółki to m.in.: suche wióry drzewne, trociny, ścinki papieru, plewy z roślin zbożowych i torf.
Zasady efektywnego ścielenia w kurniku
Podczas ścielenia w kurniku warto postępować z rekomendacjami specjalistów. Dobrym wyborem jest posypanie posadzki wapnem hydratyzowanym lub superfosfatem. Substancje te skutecznie neutralizują szkodliwość amoniaku oraz spowalniają ewentualne procesy mikrobiologiczne, które zachodzą w ściółce. Dzięki temu dłużej zachowa ona swoje docelowe właściwości i bezpieczeństwo w kontekście zwierząt. Na tak przygotowane podłoże równomiernie rozkłada się materiał na ściółkę. Wszystko po to, aby zapewnić ciągłość powierzchni i zadbać o komfort zwierząt. Ścielenie może odbywać się w sposób ręczny lub z wykorzystywaniem maszyn rolniczych. Zależy to m.in. od wielkości kurnika i jego specyfiki. Wiele osób decyduje się na posypanie ściółki żwirkiem lub ziarnem. Dzięki temu drób będzie grzebał w materiale, co wpłynie korzystnie na jego wietrzenie.
W jaki sposób pielęgnować rozłożoną ściółkę?
O rozłożoną ściółkę należy regularnie dbać. Warto monitorować poziom zawilgocenia materiału w bezpośrednim pobliżu poideł. Ze względu na specyfikę tego miejsca, słoma lub inny materiał są tu bardziej narażone na działanie wody. W związku z tym należy wymieniać ściółkę w tym konkretnym miejscu z większą regularnością. Wpłynie to korzystnie na efektywność produkcji i zredukuje ryzyko rozwoju procesów mikrobiologicznych prowadzących do występowania jednostek chorobowych. Dbanie o odpowiednie parametry ściółki to również utrzymywanie optymalnej temperatury w kurniku oraz wentylacja tego pomieszczenia. To aspekty, których nie może pominąć żaden hodowca.
Dedykowana ścielarka do słomy – wsparcie w procesie dbania o higienę w kurniku
Ścielenie kurnika może odbywać się w sposób ręczny lub z wykorzystaniem maszyn rolniczych. Drugi wariant pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu, co ma znacznie zwłaszcza w przypadku większych gospodarstw. Ponadto ścielarka do kurnika zapewnia równomierne rozłożenie materiału i zwiększa efektywność pracy. Oczywiście to nie jedyne korzyści związane z użytkowaniem ścielarki w gospodarstwie rolnym. Urządzenie to optymalizuje zużycie słomy. Oznacza to, że wykorzystuje się jej dokładnie tyle, ile potrzeba. Wpływa to na opłacalność prowadzonej produkcji. Dodatkowym atutem ścielarki jest to, że może być wykorzystywana również do podawania paszy.
W ofercie Dozagro przygotowaliśmy szeroki wybór ścielarek i innych urządzeń wykorzystywanych w dbaniu o higienę w kurniku. Zachęcamy do zapoznania się z ich parametrami i potencjałem zastosowania w Twoim gospodarstwie. Dystrybuujemy produkty takich producentów jak m.in.: Kidd, Teagle, Forasacco i AG Products. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem.