Materiały do ściółkowania – jakie wybrać?

Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Przejdź do treści

Materiały do ściółkowania – jakie wybrać?

DOZAGRO
Opublikowane w Hodowla zwierząt gospodarskich · 7 Marzec 2023
Bydło oraz inne zwierzęta hodowlane większą część dnia spędzają w chlewach. Prowadząc gospodarstwo rolne, należy zapewnić zwierzętom dogodne warunki do egzystencji, a jest to możliwe poprzez odpowiednie ściółkowanie. Ściółka w boksach zwierzęcych pełni trzy podstawowe funkcje:

  • umożliwia utrzymanie czystości,
  • wchłania płyny ustrojowe zwierząt,
  • daje zwierzętom możliwość odpoczynku w pozycji leżącej, bez bezpośredniego kontaktu z podłożem betonowym.

Źle utrzymana ściółka jest powodem wielu problemów zdrowotnych, prowadzi do rozwoju alergii oraz chorób układu oddechowego. Nie ma więc wątpliwości, że do tego aspektu należy przywiązywać bardzo dużą uwagę, prowadząc zarówno amatorską, jak i profesjonalną hodowlę. Poznaj najpopularniejsze ściółki i wybierz rozwiązanie idealnie dopasowane do potrzeb Twojego gospodarstwa.

Ścielenie wiórami
Wióry z odpadów produkcyjnych są jednym z najczęściej wybieranych materiałów do ściółkowania w Polsce. Pozyskuje się je z procesu obróbki drzewnej z tartaków oraz stolarni. Są znakomitym rozwiązaniem dla hodowców, których zwierzęta mają problemy z układem oddechowym, alergiami i bardzo często wyjadają słomianą ściółkę, a ze względów zdrowotnych nie powinny tego robić.

Dawniej hodowcy pozyskiwali bez większych problemów wióry z tartaków i stolarni, za sprawą kontaktów z ich właścicielami. Dziś wiele firm zajęło się profesjonalną sprzedażą ściółki z wiórów, dlatego już nie tak łatwo jest pozyskać materiały za darmo. Firmy produkujące ściółkę z wiórów odkupują odpady od tartaków i stolarni za niemałe pieniądze. Jest to obecnie bardzo dochodowy biznes, jednak mniej korzystny dla właścicieli gospodarstw.

Wióry świetnie sprawdzają się jako ściółka, ponieważ wyróżniają się dużą absorpcją wilgoci i umożliwiają proste utrzymanie czystości w chlewie. Ponadto zwierzęta nie będą wyjadać podłoża, co ogranicza konieczność jego uzupełniania.

Do istotnych wad ściółkowania wiórami należy przede wszystkim niełatwy transport, jak i konieczność składowania w suchym i czystym miejscu. Zanim zastosujesz materiał w bliskim otoczeniu zwierząt, wióry należy poddać dodatkowej obróbce, w celu ich filtracji z substancji chemicznych i odpylenia.

Ścielenie sieczką
Od pewnego czasu bardzo dużą popularnością cieszy się ścielenie sieczką powstającą z preparowanej słomy z lnu. Roślina jest uprawiana bez chemii i wielokrotnie odpylana. Co więcej, blokuje wydzielanie amoniaku z odzwierzęcego moczu, ponieważ zawiera cenne substancje biochemiczne. Bardzo skutecznie wchłania płyny ustrojowe oraz wilgoć. Wyróżnia się bardzo szybkim rozkładem oraz naturalnym współczynnikiem pH. Powstaje z niej znacznie mniej obornika, dlatego nie będzie problemów z jego składowaniem.

Jeżeli chcesz zastosować ścielenie sieczką z lnianej słomy pamiętaj, aby zapewnić zwierzętom regularne dostawy jedzenia. Nie powinny jej podjadać, ponieważ może wywołać kolkę.

Ścielenie słomą
Jest to zdecydowanie najchętniej wybierana ściółka w Polsce, do której dedykowanych jest wiele urządzeń ułatwiających obsługę gospodarstwa hodowlanego. Rolnicy decydując się na ten materiał zwykle dbają o to, aby wśród sprzętu codziennego użytku znalazła się również ścielarka do słomy. Dzięki temu rozprowadzanie ściółki po nawet dużym chlewie jest o wiele prostsze i szybsze.

Co przemawia na korzyść słomy? Duża dostępność i możliwość zrobienia zapasu niemal na cały rok. Istotne jest jednak, aby zapewnić odpowiednie miejsce do składowania – na materiał nie mogą działać niekorzystne warunki atmosferyczne, ponieważ może dojść do gnicia i pleśnienia słomy. Trzeba również mieć świadomość, że ściółkę należy wymieniać raz w tygodniu, a dosypywanie nowego materiału powinno odbywać się codziennie. Wielu rolników decyduje się jednak na ten materiał głównie z uwagi na cenę, która jest bardzo niska w stosunku do innych wyrobów do ściółkowania.

Ścielenie torfem
Torf to również doceniany materiał, w szczególności za znakomite właściwości wchłaniania wilgoci, jednak, aby mógł zostać zastosowany w chlewie, musi przejść długi proces odpylania i odgrzybiania. Gotowy torf znakomicie wiąże amoniak, niweluje nieprzyjemny zapach odzwierzęcy, inhaluje i oczyszcza drogi oddechowe bydła. Powstaje z niego mała ilość obornika, co jest atutem, natomiast niewielu rolników decyduje się na ten materiał ze względu na dość wysoką cenę.

Jaki materiał do ściółkowania wybrać?
Wszystko zależy od funduszy, jakimi dysponujesz, a także od potrzeb Twojego gospodarstwa w zakresie hodowli zwierząt. Pamiętaj, że ściółkowanie wymaga zarówno dobrej jakości materiału, jak i urządzeń do jego rozkładania. Na pewno przyda się łopata do ścielenia, ścielarki do słomy (jeżeli taki materiał wybierzesz), jak i inne urządzenia ułatwiające wykonywanie tej czynności w chlewie.  Created with WebSite X5
Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Dozagro Radosław Rybacki
Huta 111e
Odolanów 63-430
NIP:
6221782263
REGON:
300223877
Kontakt
Dozagro Radosław Rybacki - Właściciel
Ludomiry Namysł 36 Odolanów 63-430 POLSKA
Wróć do spisu treści