Ścielenie kacznika – jakie materiały i narzędzia wybrać?

Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Przejdź do treści

Ścielenie kacznika – jakie materiały i narzędzia wybrać?

DOZAGRO
Opublikowane w Hodowla zwierząt gospodarskich · 13 Kwiecień 2023
Hodowla kaczek w Polsce cieszy się dużym zainteresowaniem. Jednak zanim zostanie rozpoczęta, należy prawidłowo się do tego przygotować. Niezwykle ważną rolę odgrywa kacznik, czyli dom dla ptaków, którego stworzenie wymaga odpowiednich materiałów oraz narzędzi.

Ściółka do kacznika
Jednym z ważniejszych aspektów przy budowie kacznika jest wybór odpowiedniej ściółki. Jej zadaniem będzie m.in. utrzymanie prawidłowego poziomu ciepła. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych kaczek, które są bardzo wrażliwe na zimno. Stają się bardziej odporne dopiero wtedy, gdy wykształci się u nich prawidłowo działający gruczoł kuprowy.

Przy wyborze ściółki warto zwrócić uwagę na jej właściwości higroskopijne. Materiał powinien również:

  • utrzymywać korzystny mikroklimat w całym pomieszczeniu
  • być suchy oraz czysty
  • być bezzapachowy i wolny od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń chemicznych

Ile dokładnie potrzeba takiego materiału? Zależy to przede wszystkim od wielkości pomieszczenia, które ma posłużyć jako dom dla ptaków.

Rodzaje ściółki
Na rynku istnieje wiele rodzajów materiałów, które mogą być zastosowane jako ściółka do kacznika. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest słoma, która powinna być pocięta na długość kilku centymetrów. Wiele hodowców uważa słomę za najlepszy materiał, z uwagi na właściwości, którymi się charakteryzuje. Można również zdecydować się na suche trociny. Należy jednak zadbać o to, aby były one naprawdę suche. Wilgotny materiał może przyczynić się do rozwoju bakterii i drobnoustrojów, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie zwierząt.

Nieprawidłowa ściółka w kaczniku
Aby odpowiednio podkreślić to, jak ważny jest wybór odpowiedniej ściółki do kacznika, warto wspomnieć o konsekwencjach błędnych decyzji. Hodowca może wówczas zmagać się z takimi problemami jak:

  • zbyt wysoki poziom wilgoci
  • wzrost stężenia amoniaku i siarkowodoru w budynku
  • obniżenie poziomu higieny w kaczniku
  • rozwój chorób, które spowodują obniżenie wartości całego stada
  • możliwość wystąpienia zaburzeń w prawidłowym rozwoju kaczek

Wszystkie te problemy wpływają negatywnie na stan hodowli. W konsekwencji staje się ona mniej efektywna i przynosi wiele strat finansowych. Należy więc dołożyć wszelkich starań, aby wybrana ściółka była jak najlepszej jakości i pochodziła z zaufanego źródła.  

Ścielenie słomą w kaczniku – ścielarka do słomy
Podczas hodowli kaczek warto inwestować w narzędzia, które pozwalają na znaczne ułatwienie pracy. Jednym z nich jest ścielarka do słomy, czyli funkcjonalne urządzenie umożliwiające rozłożenie materiału w szybki i dokładny sposób nawet na odległość kilku metrów. W obecnych czasach ścielarka zastąpiła tradycyjne widły, za pomocą których dawniej rozrzucało się słomę. Jej zaletą jest również to, że może być zastosowana w przypadku wielu rodzajów hodowli. Doskonale sprawdzi się w kurnikach i innych pomieszczeniach hodowlanych.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli i trudno wskazać, które z nich są najlepsze. Przy wyborze warto kierować się własnymi preferencjami, dostępnym budżetem, jak również wielkością przestrzeni, która ma być pokryta słomą. Warto również zwrócić uwagę na działanie wybranej ścielarki, ponieważ w zależności od modelu może się ono nieco różnić z uwagi na liczne możliwości techniczne. Choć zakup ścielarki do słomy wiąże się z pewnymi kosztami, to jednak jest to godna uwagi inwestycja. Zautomatyzowanie procesu ścielenia kacznika to krok w stronę osiągania coraz większych zysków oraz możliwość zaoszczędzenia czasu na inne zadania związane z hodowlą.O czym jeszcze nie można zapomnieć?
Planując hodowlę kaczek, warto pamiętać również o innych aspektach. Przede wszystkim ściółka w kaczniku powinna mieć odpowiednią temperaturę. Większość hodowców twierdzi, iż nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza. Aby było to możliwe, ważne jest prawidłowe przygotowanie podłogi, w celu uzyskania prawidłowej izolacji. Należy dołożyć wszelkich starań, aby do środka kacznika nie przesiąkały wody gruntowe, a ciepło nie uciekało do ziemi.

Warto również zadbać o to, aby budynki służące do odchowu młodych osobników posiadały okna. W przypadku starszych kaczek należy pamiętać o odpowiedniej przestrzeni do wybiegu. Warto również zainwestować w odpowiednie lampy, gdyż kaczki należą do zwierząt płochliwych, szczególnie nocą. Odpowiednie przygotowanie kacznika to gwarancja licznych zysków oraz stałego rozwoju prowadzonej hodowli.
Created with WebSite X5
Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Dozagro Radosław Rybacki
Huta 111e
Odolanów 63-430
NIP:
6221782263
REGON:
300223877
Kontakt
Dozagro Radosław Rybacki - Właściciel
Ludomiry Namysł 36 Odolanów 63-430 POLSKA
Wróć do spisu treści