Ścielenie peletem czy słomą – które rozwiązanie wybrać?

Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Przejdź do treści

Ścielenie peletem czy słomą – które rozwiązanie wybrać?

DOZAGRO
Opublikowane w Hodowla zwierząt gospodarskich · 22 Sierpień 2023
Odpowiednio przygotowana ściółka w kurniku pozwala na poprawienie warunków sanitarnych w hodowli zwierząt oraz przekłada się na ich dobrostan. Standardowo do ścielenia wykorzystuje się słomę. Może ona mieć swoją pierwotną postać lub być podawana w postaci granulatu zwanego peletem. Sprawdź, czym charakteryzują się oba rozwiązania.

Dlaczego ścielenie kurnika jest tak ważne?
Oczywiście każdy świadomy hodowca zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest ścielenie kurnika. Od rodzaju i kondycji ściółki zależy dobrostan drobiu. Im większa staranność w przygotowaniu ściółki, tym mniejsze ryzyko ewentualnych infekcji. Przekłada się to na poprawę wyników produkcyjnych zarówno w przypadku kur niosek, jak i brojlerów. Regularne ścielenie zapobiega powstawaniu szkodliwych zarodników grzybów i pleśni, które odpowiadają za dużą liczbę chorób dotykających drób. Jako hodowca musisz zadbać o to, aby w kurniku panował optymalny mikroklimat pozbawiony nadmiernej wilgoci.


Zdjęcie pokazuje pościelony obiekt drobiarski:
-jasna warstwa Tomahawk - sieczka
-ciemne rozwijarka ścielenie długą słomą nie zalecane

Ścielenie słomą – wady i zalety
Od wielu lat standardowym wyborem hodowców jest ścielenie słomą. Ma to swoje wady i zalety. Do tych pierwszych zalicza się przede wszystkim trudność związaną z wymianą grubej warstwy ściółki. Im będzie ona grubsza, tym więcej pracy będzie wymagała zmiana podłoża w kurniku. Kolejną wadą jest zwiększone pylenie, związane z rozrzucaniem suchego materiału. Z drugiej strony możliwość dokładania suchych warstw słomy sprawia, że jako hodowca możesz stworzyć w ściółce kompostownik. Jego obecność pozwala na zwiększenie kontroli nad poziomem patogenów w kurniku i utrzymanie go na bezpiecznym dla drobiu poziomie. Gruba warstwa słomy to także wydajna izolacja, która podnosi temperaturę wewnątrz kurnika w okresie zimowym oraz pozwala zabezpieczyć pomieszczenie przed dużym wzrostem temperatur w okresie letnich upałów. Oczywiście ważna jest też ekonomia. Obecnie sucha słoma dostępna jest w niższej cenie niż ta w formie peletu. W związku z tym wciąż wielu gospodarzy wybiera to rozwiązanie.

Ścielenie peletem – wady i zalety
Alternatywę dla tradycyjnej słomy stanowi słoma w postaci granulatu, czyli pelet słomiany. To rozwiązanie również ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim w procesie granulacji słomy minimalizuje się ryzyko rozwoju szkodliwych pleśni, grzybów i innych drobnoustrojów, które mogą zagrażać zwierzętom i powodować ich choroby. Dodatkowym atutem granulatu jest to, że nie pyli on w trakcie ścielenia. Co więcej, dużo łatwiej przygotować odpowiednią powierzchnię ściółki, a sam pelet ma zwiększone właściwości związane ze wchłanianiem wilgoci. Granulat słomiany lepiej neutralizuje nieprzyjemne zapachy, jest ekologiczny i pozwala na lepszą izolację kurnika. Z drugiej strony pozostaje droższym materiałem ściółkowym. Mimo wszystko jest coraz chętniej wybierany przez świadomych hodowców. Wszystko dlatego, że jest wydajniejszy, łatwiejszy w stosowaniu oraz pozwala na poprawę wyników produkcyjnych. Aby pelet zachował swoje właściwości i skuteczność, musi być przechowywany w odpowiednich warunkach. Dobrym wyborem są miejsca chłodne i dobrze zabezpieczone przed wilgocią, która sprzyja rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów i przyspiesza degradację peletu.

Co będzie lepszym wyborem?
Oczywiście wybór pomiędzy słomą i peletem słomianym jest sprawą indywidualną. Wiele zależy od specyfiki hodowli, jej wielkości, a także preferencji i nawyków hodowcy. Warto jednak sprawdzać nowe możliwości i rozwiązania, które przekładają się na poprawę wyników produkcyjnych przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa hodowli. Właśnie takim wyborem jest pelet, który stanowi obecnie skuteczną alternatywę dla słomy. Dodatkowym jego atutem jest to, że do ścielenia peletem można wykorzystywać nowoczesne ścielarki do słomy. To dodatkowo zwiększa wydajność prowadzonych w kurniku prac.

Ścielarka do kurnika – postaw na niezawodne rozwiązanie
Ścielenie peletem lub słomą wymaga odpowiedniego przygotowania. Można robić to ręcznie, jednak jest to bardzo czasochłonne i wymaga siły fizycznej. Alternatywą jest skorzystanie z wydajnej i niezawodnej ścielarki. To urządzenie, które służy do ścielenia słomą, peletem oraz innymi materiałami.

Rekomendowanym wyborem naszych specjalistów jest ścielarka Tomahawk od producenta Teagle. To wysokiej jakości sprzęt rolniczy, który pozwala na szybkie cięcie słomy i ścielenie za pomocą słomy, peletu lub innych materiałów. Co ciekawe, tę uniwersalną maszynę można wykorzystać nawet do zadawania paszy. Dzięki temu doskonale sprawdza się w codziennej pracy w gospodarstwie rolnym.

Obecnie maszyny Tomahawk należą do najwydajniejszych na rynku. To nie tylko ścielarki, ale również rozdrabniacze słomy i inne urządzenia. Od ponad 30 lat firma Teagle dba o zaspokojenie potrzeb najbardziej wymagających klientów.
Niezawodne ścielarki Tomahawk znajdziesz w naszej ofercie. Zapraszamy do zapoznania się z ich parametrami oraz do wyboru interesujących Cię urządzeń. W przypadku wątpliwości rekomendujemy kontakt z naszym ekspertem.
Created with WebSite X5
Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Dozagro Radosław Rybacki
Huta 111e
Odolanów 63-430
NIP:
6221782263
REGON:
300223877
Kontakt
Dozagro Radosław Rybacki - Właściciel
Ludomiry Namysł 36 Odolanów 63-430 POLSKA
Wróć do spisu treści