Legowiska dla krów – niezbędny element w produkcji mleka

Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Przejdź do treści

Legowiska dla krów – niezbędny element w produkcji mleka

DOZAGRO
Opublikowane w Hodowla zwierząt gospodarskich · 18 Maj 2022
Dobrostan hodowanych krów mlecznych jest zależny od bardzo wielu uwarunkowań. Istotne jest zarówno żywienie, jak również zapewnienie zwierzętom niezbędnego komfortu, jak np. poprzez optymalna organizację legowisk zwiększającą proces produkcji mleka.

Czy rzeczywiście legowiska dla krów mają wpływ na produkcję mleka?
Odpowiedź na to pytanie jest zdecydowanie twierdząca. Odpowiednio przygotowane legowiska dla krów znacząco zwiększają produkcję mleka. Ważny jest zarówno typ ich wyściółki, jej czystość, jak również ilość przeznaczonego miejsca. Dlaczego wygodne legowisko ma tak duże znaczenie? Długość czasu wypoczynku krowy wywiera bowiem istotny wpływ zarówno na produkcyjność, jak i zdrowotność zwierzęcia. Krowy, leżąc, nie tylko odpoczywają, ale i przeżuwają. Przeżuwanie odbywa się do ponad 90% właśnie podczas leżenia krowy.

Ponadto okres leżenia ma także niebagatelny wpływ na kondycję zwierzęcia, przede wszystkim zapobiegając kulawiznom i chorobom racic. Również duże znaczenie ma zachodzące podczas wypoczynku wzmożone ukrwienie wymienia krowy mlecznej. Wszystkie te czynniki znacząco wpływają na wydajność, stwierdzono bowiem, że każda godzina wypoczynku w pozycji leżącej może przyczynić się do wyprodukowania nawet do 5kg mleka więcej.

Jakie powinno być legowisko dla krów?
Legowisko dla krów musi być przede wszystkim wygodne i zapewniać komfort odpoczynku zwierzęcia. Nie może być przyczyną powstawania różnego rodzaju urazów, otarć, guzów czy odgnieceń. Musi pozwalać na swobodny ruch zwierzęcia przy jego kładzeniu się i wstawaniu, czemu służyć będą odpowiednio dobrane wymiary legowiska. Zarówno długość, szerokość, jak i głębokość, ograniczana rurą karkową powinny być określone proporcjonalnie do wymiarów zajmujących legowisko zwierząt. Równie istotnym czynnikiem jest dostosowanie do ilości legowisk odpowiedniej obsady krów. Każda z nich musi mieć zapewniony własny boks legowiskowy.

Rodzaje materiałów ma materac legowiskowy
Najbardziej istotnym kryterium wyboru materiału przeznaczonego na legowisko dla krów jest zapewnienie komfortu zwierzętom przy jednoczesnym utrzymaniu jak najwyższych warunków higienicznych. Podłoże legowiskowe powinno dawać gwarancję wygody i pozwalać na utrzymanie go w czystości. Znaczenie ma również czynnik ekonomiczny, czyli jego dostępność i opłacalność w warunkach prowadzonej hodowli. Podczas ścielenia można wykorzystać zarówno różnego rodzaju materiały organiczne, jak słoma, materac słomiano-wapienny czy separat z gnojowicy, jak również materiały nieorganiczne, typu piasek czy maty i materace gumowe, piankowe lub wodne.

Zastosowanie każdego z nich ma swoje plusy i minusy. Piasek jest materiałem doskonale amortyzującym i dobrze dostosowuje się do kształtu zwierząt, ale jego stosowanie jest kosztowne i pracochłonne. Podobnie wszelkiego rodzaju maty, stanowiące komfortowe i trwałe podłoże, zapewniają wygodę ich użytkowania, ale cena dobrej maty jest bardzo wysoka. Również wykorzystanie separatu stanowi kosztowną inwestycję, z racji budowy instalacji i zakupu separatora.

Wciąż jedną z najbardziej popularnych form materaca legowiskowego dla krów jest ścielenie słomą. Słoma jest bardzo dobrym materiałem izolacyjnym, ale nie zabezpiecza przed rozwojem różnego rodzaju grzybów i drobnoustrojów. Dodatkowo niejako jej wadą jest również duży nakład pracy związany ze ścieleniem i ilość zużywanego materiału. Na wyeliminowanie tych niekorzystnych czynników duży wpływ będzie miało zastowanie ścielarki do słomy.

Jak działa ścielarka do słomy?
Ścielarka do słomy jest urządzeniem znacznie ułatwiającym czynności ścielenia, praktycznie zastępującym człowieka przy wykonywaniu najbardziej ciężkich prac. Przy jej użyciu ścielenie krowom staje się łatwiejsze, szybsze i wygodniejsze. Jej praca polega na zasysaniu słomy w komorze i następnie jej transporcie poprzez dyszę wylotową. Wrzucana do ścielarek słoma, najczęściej w postaci całych beli, jest w niej rozdrabniania ostrzami. Ścielarka posiada dwa talerze rozprowadzające, które umożliwiają aplikację ściółki na szerokość 5-6 m. Materiał jest przenoszony do talerzy odpowiednią łyżką za pomocą dwóch wałków ślimakowych. Urządzenie wyposażone jest także w płytki regulacyjne umożliwiające ustawienie szerokości rozrzutu ściółki.

Zalety zastosowania ścielarki do słomy
Zastosowanie automatyzacji ścielenia poprawia nie tylko komfort pracy, ale równie jest efektywne ekonomicznie. Poprzez precyzyjne rozprowadzenie cienkiej warstwy ściółki, pozwala na zminimalizowanie zużycia stosowanego materiału. Ponadto równomiernie rozprowadzana słoma staje się produktem znacznie lepiej napowietrzonym, dzięki czemu nie zbryla się i dłużej zachowuje świeżość. Nie bez znaczenia jest również oszczędność czasu pracy oraz ograniczenie zbędnego pylenia.

Ścielarki do słomy to precyzyjne maszyny pozwalające na znaczne podniesienie efektywności i wydajności pracy. Ich zastosowanie ułatwia pracę i zdecydowanie podnosi rentowność produkcji mleka.
Created with WebSite X5
Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Dozagro Radosław Rybacki
Huta 111e
Odolanów 63-430
NIP:
6221782263
REGON:
300223877
Kontakt
Dozagro Radosław Rybacki - Właściciel
Ludomiry Namysł 36 Odolanów 63-430 POLSKA
Wróć do spisu treści