Na czym polega sciółkowanie truskawek?

Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Przejdź do treści

Na czym polega sciółkowanie truskawek?

DOZAGRO
Opublikowane w Hodowla roślin uprawnych · 19 Czerwiec 2020
Każdy plantator dąży do tego, by zbiory hodowanych roślin były na możliwie najwyższym poziomie, a jakość owoców gwarantowała otrzymanie dobrej ceny. Niestety, istnieje wiele czynników, które mogą pokrzyżować szyki. Najczęściej są to kwestie związane z brakiem optymalnych warunków pogodowych, pojawianiem się różnych chorób, szkodników i chwastów.

Doświadczeni rolnicy wiedzą jednak, że istnieje wiele stosunkowo prostych sposobów, które pozwalają na ograniczenie wpływu niekorzystnych zjawisk. Jednym z nich jest korzystanie ze ścielarek do truskawek. Dzięki nim można zagwarantować znaczną poprawę osiąganych wyników przy niedużym nakładzie pracy i niewielkich kosztach. Zobaczmy, na czym polega i co daje ściółkowanie truskawek.

Działanie ścielarki do truskawek
Ściółkowanie truskawek polega na wysypaniu przestrzeni pomiędzy rzędami odpowiednio rozdrobnioną słomą. Dzięki użyciu specjalnego rozrzutnika mocowanego na TUZ ciągnika rolniczego, można pociąć bele lub kostki słomy na drobne kawałki. Dzięki specjalnym nożom można uzyskać fragmenty długości do kilkunastu centymetrów. Podczas przejazdu słoma jest wyrzucana specjalnymi spustami i rozkładana w wybranych miejscach. Urządzenia tego typu sprawdzają się również przy pracach na plantacjach borówki amerykańskiej lub papryki.

Dlaczego warto ściółkować?
Ściółkowanie daje sporo korzyści. Dzięki wysypaniu słomy ograniczony jest rozwój chwastów, które mają ograniczony dostęp do światła. Owoce nie stykają się bezpośrednio z glebą, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powstania i rozprzestrzeniania się pleśni i innych chorób. Truskawki są mniej zanieczyszczone, ponieważ nie mają kontaktu z podłożem, ziemia nie zanieczyszcza ich także podczas deszczu. Dużą zaletą ścielenia jest także to, że rozłożony materiał ulega powolnemu rozkładowi i zasila dodatkowo glebę m.in. azotem.

Ścielenie słomy ma również korzystny wpływ na wilgotność gleby. Dzięki dość grubej warstwie powierzchnia ziemi mniej się nagrzewa, co zmniejsza parowanie wody. Jednocześnie dzięki swemu jasnemu wybarwieniu słoma odbija sporą część promieni słonecznych i dodatkowo doświetla owoce, poprawiając ich rozwój.

Znaczenie ma także lepszy dostęp powietrza do owoców. Ponieważ nie stykają się one z glebą, łatwiej pozbywają się wilgoci ze swej powierzchni, co dodatkowo ogranicza powstawanie pleśni.Created with WebSite X5
Logo firmy Dozagro Radosław Rybacki
Dozagro Radosław Rybacki
Huta 111e
Odolanów 63-430
NIP:
6221782263
REGON:
300223877
Kontakt
Dozagro Radosław Rybacki - Właściciel
Ludomiry Namysł 36 Odolanów 63-430 POLSKA
Wróć do spisu treści